Komunikacja teatru w social mediach. Teatr Centralny w Lublinie zaprasza młodych na warsztaty

2025-07-02 15:53

​Młode osoby zainteresowane teatrem, sztuką i tworzeniem treści w mediach społecznościowych mają szansę wziąć udział w wyjątkowych zajęciach. Teatr Centralny w Lublinie zaprasza do udziału w intensywnym programie warsztatowym łączącym wiedzę o teatrze z praktyką komunikacyjną w przestrzeni cyfrowej.

TC

i

Autor: Centrum Kultury w Lublinie

Organizatorzy poszukują osób w wieku 18–26 lat, które interesują się teatrem, sztuką i kulturą, ale też mają doświadczenie w tworzeniu treści w social mediach, znają narzędzia takie jak Meta Suite, CapCut, Canva, a także lubią pisać, nagrywać, montować, fotografować lub projektować grafik.

- Uczestnicy zdobędą doświadczenie w pracy z zespołem, zespołem teatralnym, gdyż będziemy mieli okazję uczestniczyć w realnych próbach. Poznamy aktorów i twórców Teatru Centralnego i będziemy mogli zaobserwować ich pracę - mówi Agata Will, jedna z organizatorek i prowadzących zajęcia.

- Na pewno uczestnicy nabędą wiedzę o teatrze i komunikacji od osób, które na co dzień się z tym stykają. Będzie to też rozwój własnych kompetencji. Nie chcemy sadzać wszystkich w sali i mówić >>ma być tak i tak, tak jest dobrze, a tak jest źle<<. Ma to być w formie nauki od siebie nawzajem - dodaje Will.

Jak się dostać?

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj oraz nagrać 60-sekundową rolkę w temacie teatr, sztuka i emocje.

Rekrutacja trwa do 10 lipca, dzień później osoby zakwalifikowane otrzymają informację zwrotną.

Same zajęcia wystartują 13 lipca i potrwają około 2 tygodnie.

***

PROWADZĄCE

Aleksandra Konarska – reżyserka, scenografka i artystka nowych mediów, od 2020 roku związana z zespołem neTTheatre, gdzie tworzy jako reżyserka, scenografka i montażystka obrazu VR. Od 2014 roku współpracuje z Pawłem Passinim, a od 2021 jest scenografką zespołu Kupałowców. Założycielka interdyscyplinarnego kolektywu Naamach Groupage, badającego performatywność na styku teatru i sztuk wizualnych w kontekście feministycznym.

Teatrolożka i badaczka – współtworzy projekt „Dynamika Metamorfozy” w Instytucie Grotowskiego, współautorka publikacji o tańcu i teatrze, uczestniczka międzynarodowych konferencji naukowych i projektów artystyczno-badawczych. Kuratorka i producentka festiwalu Bliski Wschód, ekspertka w zakresie teatru białoruskiego, postmigracyjnego i zaangażowanego.

Irina Lappo

Ekspertka teatralna, kuratorka, producentka, tłumaczka i badaczka współczesnego teatru białoruskiego oraz praktyk postmigracyjnych. Kuratorka i współproducentka Festiwalu Teatralnego „Bliski Wschód” w Lublinie (2022–2025), współtwórczyni spektakli i laboratoriów teatralnych. Producentka m.in. „Komedii Judyty” i „Clausa Fores”, organizatorka konferencji „Teatr na uchodźstwie” (2024). Autorka licznych publikacji naukowych poświęconych teatrowi białoruskiemu w kraju, w podziemiu i na emigracji, m.in. w czasopismach „Teatr”, „Draft”, „Annales UMCS” i „Studia Białorutenistyczne”. Dramaturżka, tłumaczka i autorka napisów do spektakli tworzonych w transkulturowych zespołach artystycznych. Jurorka Studenckiej Wiosny Teatralnej (2022–2025), specjalizuje się w kuratorstwie transkulturowym, teatrze zaangażowanym oraz teorii recepcji.

Agata Will

Iberystka, animatorka kultury, menedżerka projektów kulturalnych, kuratorka programów społeczno-artystycznych. Od 2007 roku zaangażowana w rozwój kultury w Lublinie, związana m. in. z Centrum Kultury w Lublinie, Warsztatami Kultury, Teatrem im. H. Ch. Andersena oraz Fundacją Teren Otwarty. Pomysłodawczyni i producentka projektów łączących sztukę, edukację i aktywizację społeczną, takich jak Laboratorium Sztuki Społecznej, Wolontariusz Kultury. Realizatorka międzynarodowych projektów badawczych, m. in. trans-making (Horyzont 2020) cy Europe Grand Central (Kreatywna Europa). Współtwórczyni wielu działań promujących sztukę w przestrzeni miejskiej, w tym wystaw i akcji performatywnych (np. animowana wystawa w Galerii Handlowej Plaza z okazji 65-lecia Teatru Andersena) koordynatorka Nocy Kultury, Festiwalu Kultury Iberyjskiej. Od 2019 roku zajmuje się promocją, komunikacją teatru i komunikacją w biznesie.