Spis treści
Uczniowie ZSTK poloneza mają za sobą
Zanim jednak maturzyści pojawili się na parkiecie, głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół Transportowo – Komunikacyjnych.
- To jeden z tych dni, na który się czeka od 1 września cztery i pół roku temu. To nie tylko symboliczne sto dni przed maturą, ale jest to też pożegnanie z latami szkolnymi – tymi słowami skierowała się do tegorocznych maturzystów Anna Wawruch-Lis.
Dyrektor ZSTK podkreślił również, iż tegoroczni maturzyści musieli szybciej dorosnąć. Dlaczego? - Pandemia, wojna w Ukrainie. To też was ukształtowało. Przez wszystkie te lata zdobywaliście nie tylko wiedzę, ale i przyjaźnie. My jako szkoła wychowywaliśmy was. I to była przyjemność – przyznała Anna Wawruch-Lis.
Historia ZSTK sięga lat 60. XX wieku
Placówka powstała na mocy zarządzenia ministra komunikacji z 11 lipca 1960 roku ws. otwarcia 1 września Technikum Kolejowego, które wówczas nazywało się Technik Kolejowe Ministerstwa Komunikacji.
- Szkoła mieściła się w budynku przy ul. Sławińskiego 13, gdzie wcześniej znajdowały się biura Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Pierwszym Dyrektorem szkoły został inż. Bernard Piętka, który pełnił tę funkcję do 1973 roku – czytamy na stronie ZSTK
Wówczas uczniowie zdobywali wiedzę w dwóch kierunkach: drogi i mosty kolejowe oraz eksploatacja i naprawa taboru kolejowego. Utworzono także Technikum dla Pracujących o specjalnościach: eksploatacja oraz ruch i przewozy kolejowe.
W 1981 roku szkoła otrzymała patrona. Od 1 września 1987 roku minister komunikacji powołał Zespół Szkół Zawodowych PKP im. Tadeusza Kościuszki. Od 1 września 2002 roku placówka ta funkcjonuje jako Zespół Szkół Transportowo – Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki.
ZOBACZ TAKŻE: Studniówka Liceum Śródziemnomorskiego w Lublinie 2025