Kolejni Honorowi Obywatele Lublina? Ratusz ma kandydatów

i

Autor: Miasto Lublin

Tytuły i nagrody

Kolejni Honorowi Obywatele Lublina? Ratusz ma kandydatów

2023-04-13 13:39

Na kwietniową sesję Rady Miasta Lublin trafią projekty dwóch uchwał w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu – lublinianom i nowojorczykom, mecenasom kultury, donatorom Muzeum Narodowego w Lublinie, osobom zasłużonym dla popularyzacji sztuki wizualnej. 12 kwietnia kandydatów pozytywnie zaopiniował Konwent Honorowych Wyróżnień.

W 2017 roku, podczas Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski przekazali Lublinowi, budowaną wspólnie przez przeszło pół wieku, kolekcję dzieł sztuki współczesnej z całego świata.

Donacja dla Muzeum Narodowego w Lublinie jest najważniejszą prywatną kolekcją grafiki włączoną w ostatnich latach do zbiorów muzealnych. Jej podstawę tworzy grafika współczesna polska i obca, którą uzupełniają rysunki, plakaty, fotografie, dokumentacje, książki artystyczne oraz malarstwo i rzeźba. Obok artystów międzynarodowych m.in. Kazimierza Malewicza, czy Pieta Mondriana, a także klasyków XX wieku m.in. Marca Chagalla Salvadora Dalego czy Pabla Picassa kolekcję tworzą prace przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, m.in.: Jana Berdyszaka, czy Henryka Berlewiego.

Akt darowizny z 2017 roku był kontynuowany i do tej pory kolekcję Muzeum Narodowego w Lublinie wzbogacił depozyt liczący ponad tysiąc obiektów, który zawiera m.in. obszerny zbiór tzw. polskiej szkoły plakatu, zespół dzieł Tadeusza Mysłowskiego, a także prace wybitnych artystów polskich i obcych, wśród których należy wymienić obrazy Zbigniewa Dłubaka, Kajetana Sosnowskiego i Jana Ziemskiego, rysunki Tadeusza Kantora, grafiki Pabla Picassa i Marii Jaremy oraz cenne publikacje książkowe. Dzieła z kolekcji Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego stanowią znaczące uzupełnienie dotychczasowych zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin nadawane jest uchwałą Rady Miasta. Kandydaci zostali pozytywnie zaopiniowani przez Konwent Honorowych Wyróżnień, powołany na podstawie uchwały Rady Miasta Lublin z dnia 16 października 2008 r. w sprawie nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin. Z prośbą o nadanie Irenie Hochman oraz Tadeuszowi Mysłowskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin wystąpiło Muzeum Narodowe w Lublinie.

Miasto Lublin posiada 18 Honorowych Obywateli, w tym gronie znajdują się:

  • Prof. Wiesław Chrzanowski,
  • Prof. Andrzej Nikodemowicz,
  • Dr Wanda Półtawska,
  • Julia Hartwig,
  • Rita Gombrowicz,
  • Prof. Rocco Buttiglione,
  • Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski,
  • Prof. Norman Davies,
  • Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak,
  • Św. Jan Paweł II,
  • Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski,
  • O. Hubert Czuma,
  • Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski,
  • Prof. Giuseppe Guarnaccia,
  • Ojciec Ludwik Wiśniewski,
  • Andrzej Szostek,
  • Tomasz Wójtowicz,
  •  Juliusz Machulski.

Kim są Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski?

Irena Hochman, urodzona w 1947 roku w Lublinie, jest uznaną marszandką, właścicielką galerii sztuki, współpracującą z najwybitniejszymi artystami na całym świecie.

Swoją karierę związała z Nowym Jorkiem, Dallas i Londynem, a jednak to Lublin, z którego pochodzi i w którym spędziła młodzieńcze lata, wciąż pozostaje jej bliski. Rozpoczęła studia medyczne w Krakowie. Na skutek wydarzeń marca 1968 roku wyjechała do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła studia historii sztuki w Smith College w Northampton, a następnie kontynuowała edukację w Clark Art Institute Williams College w Williamstown, w stanie Massachusetts.

Zaraz po studiach rozpoczęła pracę marszandki. W 1975 roku wspólnie z angielskim wydawcą Bernardem Jacobsonem otworzyła w Nowym Jorku Galerię - Jacobson&Hochman Gallery. W 1971 roku Irena Hochman zawarła związek małżeński z artystą Tadeuszem Mysłowskim.

Jest agentem sprzedaży prac wybitnych artystów. Irena Hochman od początku współtworzy kolekcję zainicjowaną przez Tadeusza Mysłowskiego, miała także nieoceniony wpływ na twórczość artysty.

Tadeusz Mysłowski, artysta, urodzony w 1943 roku w Piotrkowie k. Lublina. Dzieciństwo i lata szkolne spędził w Lublinie, gdzie uczęszczał do ogniska plastycznego przy Domu Kolejarza, zaś w 1957 roku rozpoczął naukę w mieszczącym się w Bramie Grodzkiej Liceum Sztuk Plastycznych.

W 1963 roku rozpoczął studia z malarstwa oraz grafiki na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, które ukończył z wyróżnieniem. Pierwsza wystawa indywidualna Tadeusza Mysłowskiego odbyła się w Galerii „Arkady” BWA, w tym samym roku artysta wyjechał do Paryża i zaprezentował swoje prace w Galerii Lambert. W 1970 roku podjął decyzję o wyjeździe do Nowego Jorku, gdzie osiedlił się na stałe.

Swoje działania realizuje przez ponad 50 lat, dzieląc życie między dwa kontynenty i dwa miasta – Nowy Jork i rodzinny  Lublin. Tadeusz Mysłowski prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych na całym świecie.

Realizacje Tadeusza Mysłowskiego odnaleźć można także w Lublinie, w siedzibie Centrum Spotkania Kultur (On i Ona ODNOWA), w Porcie Lotniczym Lublin S.A. (KrzesłoTron dla Malewicza) oraz na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku (instalacja Shrine w baraku nr 47).

Ogromną rolę w życiu Tadeusza Mysłowskiego odgrywa Irena Hochman – to dzięki jej staraniom artysta zawdzięcza przyjęcie portfolia do zbiorów Museum of Modern Art w Nowym Jorku (MoMA). Obecnie mieszka i pracuje na zmianę w Nowym Jorku oraz w Lublinie, gdzie ma pracownię na Starym Mieście.

Zobacz także: Lublin upamiętnił 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej