Kolejne przypadki rzekomego pomoru drobiu. Policja w Opolu Lubelskim poszukuje osób odpowiedzialnych za porzucenie kur

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Janedo70 Kolejne przypadki rzekomego pomoru drobiu. Policja w Opolu Lubelskim poszukuje osób odpowiedzialnych za porzucenie kur

Wiadomości

Kolejne przypadki rzekomego pomoru drobiu. Policja w Opolu Lubelskim poszukuje osób odpowiedzialnych za porzucenie kur

2025-02-12 15:26

Od 21 stycznia Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Opolu Lubelskim otrzymał pięć zgłoszeń o wyrzuconych martwych kurach. Worki z porzuconym drobiem znaleziono w lasach i przy drogach. Łącznie do 6 lutego znaleziono 81 kur.

Po przebadaniu kur przez lekarza weterynarii okazało się, że każda z nich była zarażona rzekomym pomorem drobiu o wysokiej zjadliwości.

To jest choroba zakaźna. Także jest wysokie prawdopodobieństwo, że może choroba się rozprzestrzeniać. Na dzień dzisiejszy nie mamy więcej zgłoszeń. Na tym terenie wydałem rozporządzenie w sprawie wprowadzenia środków zmniejszających ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa rzekomego pomoru drobiu - mówi Mariusz Zalewski powiatowy lekarz weterynarii w Opolu Lubelskim.

Świętokrzyskie. Doping kibiców i konferencja po meczu Korona Kielce - Motor Lublin

Służby weterynaryjne powiadomiły o znalezisku policję.

Badamy sprawę porzucenia drobiu na terenie kilku miejscowości, m.in. gmin Poniatowa i Karczmiska. Prowadzimy czynności wyjaśniające. Współpracujemy w tej sprawie z powiatowym lekarzem weterynarii. Ustalamy osobę lub osoby, które dopuściły się tego czynu - mówi mł. asp. Katarzyna Bigos, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim.

Rzekomy pomór drobiu, obok ptasiej grypy, jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych drobiu. Jego przypadki mogą doprowadzić do utylizacji całych ferm, a w konsekwencji do dużych kosztów finansowych dla gospodarzy i przedsiębiorców.

Lublin Radio ESKA Google News
Autor:

Zobacz także naszą galerię zdjęć: „Stary” dworzec PKS w Lublinie jeszcze nie zostanie zlikwidowany