Niecałe sto lat temu, kiedy powstał najsłynniejszy w Lublinie poemat, droga na wzgórze Czwartek wyglądała zupełnie inaczej. Nie było tam na przykład Szkoły Podstawowej nr 19 im. Józefa Czechowicza, przy której powstał Ogród Twórczości.
– Stworzyliśmy go z myślą o Twojej potrzebie bliskości z naturą i swobodnej twórczości. Zainspirował nas poeta Józio Czechowicz, który na to wzgórze słowami „Poematu o Mieście Lublinie” wprowadził tajemniczego Wędrowca. Jego cień podążał za księżycem. Ty też wędruj po Ogrodzie Twórczości i odkrywaj... siebie – zachęca Fundacja Beetlebook, która uwiedziona poezją lubelskiego twórcy postanowiła zadedykować mu miejsce.
Ponieważ wszyscy rodowici mieszkańcy i mieszkanki miasta wiedzą, że „Lublin nad łąką przysiadł”, tam również zasiano łąkę. Różnicą między dzisiejszą rzeczywistością a treścią „Poematu” jest tylko to, że tutaj Lublin nie będzie sam. I nie będzie ciszy.
– Znajdują się tu stanowiska do pracy twórczej, obrazy artystyczne, instalacje nawiązujące do twórczości poety, m.in. świecący księżyc, cień wędrowca, czy siedziska i ławki tworzące wielkie CZ z symbolami księżyca i kogucika, wiersze, a także przestrzenie sensoryczne i miejsca naziemnych gier i zabaw. Jest ławeczka, pod księżycem, na której można odpocząć i podziwiać panoramę Starego Miasta – mówi Dziennikowi Wschodniemu Alina Januszczyk, prezeska Fundacji.
Ogród Twórczości jest przeznaczony dla rodzin z dziećmi do 9. roku życia. Artystyczne urządzanie go wspierali Barbara Flores, Jarek Koziara, Aleksandra Pietrzak i Piotr Fąfrowicz, realizacją zajęła się Fundacja Krajobrazy, a pieniądze pochodzą z Budżetu Obywatelskiego.