maraton pisania listów

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Trwa maraton pisania listów

Każdy może zostać obrońcą praw człowieka. Napisz list i odmień losy prześladowanych

2023-12-05 9:27

Te listy mogą realnie wpłynąć na życie człowieka. Twa maraton pisania listów Amnesty International. W tym roku w akcję zaangażowało się tysiące ludzi na całym świecie. Pomóc można także w województwie lubelskim.

Celem tegorocznej akcji jest pomoc 11 prześladowanym bohaterom i bohaterkom. – Każdy na jeden dzień może zostać obrońcom praw człowieka – mówi Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Stowarzyszenia Amnesty International. – Warto pisać listy, bo to jest skuteczne. Wiemy, że listy pisane w obronie praw człowieka mają moc albo wypuszczenie człowieka z więzienia, albo uniewinnienia, albo wsparcia jego walki o prawa człowieka – dodaje.

W tym roku pomóc można m.in. Andrzejowi Poczobutowi. To polsko-białoruski aktywista i dziennikarz, który za swoją działalność na rzecz wolności słowa i krytykę reżimu w Białorusi został uwięziony i skazany na 8 lat kolonii karnej. Polską bohaterką Maratonu jest także Justyna Wydrzyńska skazana za przekazanie tabletek aborcyjnych kobiecie, która była w przemocowym związku.

Wydarzenia są organizowane w szkołach, na uczelniach, w miejscach pracy, ośrodkach kultury czy kawiarniach.

W województwie lubelskim do akcji dołączyły już m.in. I, XIX, VI LO z Lublina oraz Liceum im. Paderewskiego i Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Lublinie; Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Białej Podlaskiej.

Pisać może każdy

Listy pisać można również indywidualnie jeszcze do 10 grudnia. Cały czas można dołączyć. Wystarczy zarejestrować wydarzenie na oficjalnej stronie. – Mamy wówczas dostęp do scenariuszy zajęć – mówi Justyna Kuzar-Dembele, koordynatorka projektów edukacyjnych w Amnesty International.

Można też poznać sylwetki bohaterów i bohaterek i analizować zagadnienia związane z prawami człowieka – dodaje.

Swój list napisał już Janek Bieliński. – Każda zmiana zawsze zaczyna się od słów, a słowa mają realną siłę – mówi. – Sprawa Justyny na przykład jest dla mnie szczególnie ważna, więc to dotyka mocno, zachęcam do pisania – apeluje.

Akcja zapoczątkowana została w 2001 roku w Polsce, z czasem stając się wydarzeniem o zasięgu globalnym.

W tym roku bohaterami są m.in.: Ana Maria Santos Cruz z Brazylii, walcząca o sprawiedliwość dla swojego zamordowanego syna Pedro Henrique. Thulani Maseko, który był prawnikiem walczącym o godność mieszkańców niewielkiego kraju na południu Afryki – Eswatini, za co został zastrzelony we własnym domu. Rocky Myers, który po wadliwym procesie od 30 lat przebywa w celi śmierci w USA. Wujek Pabai i Wujek Paul, którzy walczą o ochronę praw rdzennych mieszkańców Australii. Ahmed Mansoor, przebywający w więzieniu za mówienie o łamaniu praw człowieka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Przyszła zima do Lublina. Jest biało i ciągle pada

Pełną listę bohaterów, ich historie oraz petycje w ich sprawie można znaleźć na stronie www.maraton.amnesty.org.pl.

Rozkuli lód i weszli do wody. Tak wyglądało morsownaie w woj. lubelskim!