Kaplica „na wodzie” w Radecznicy została zabytkiem

i

Autor: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/facebook.com kolaż

ZABYTKI

Kaplica „na wodzie” w Radecznicy została zabytkiem. Ludzie wierzą, że miejsce to ma uzdrawiającą moc

2023-05-16 21:30

Charakterystyczna drewniana kaplica „na wodzie” w Radecznicy trafiła do rejestru zabytków woj. lubelskiego. Według przekazów, w miejscu, w którym dziś znajduje się ten obiekt, już w XVII wieku dochodziło do objawień i cudownych uzdrowień.

Słynna i chętnie odwiedzana między innymi przez turystów kaplica pw. św. Antoniego w Radecznicy została zbudowana na rozlewisku, a prowadzi do niej drewniany pomost. To właśnie przez ten fakt tak popularne stało się określanie jej jako kaplicy „na wodzie”. Historia tego miejsca sięga 8 maja 1664 r.

„Według podania w tym dniu, Szymonowi Tkaczowi na wzgórzu zwanym Łysą Górą objawił się św. Antoni Padewski. W kilku objawieniach Święty wyraził życzenie, żeby na wzgórzu powstała świątynia. Objawienia powtórzyły się u stóp góry, przy źródłach. Według tradycyjnych przekazów, św. Antoni pobłogosławił wodę, dzięki której wielu wiernych dostąpiło łaski uzdrowienia” – opisuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie, który na swoim facebookowym fanpage’u poinformował o wpisaniu kaplicy do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Pełni ważną funkcję i jest cennym szczecińskim zabytkiem. Wkrótce odzyska dawny blask

Pierwsza kaplica pw. św. Antoniego powstała na tym terenie w latach 70. XVII w. Budowla przechodziła wielokrotne remonty, zarówno w XVII, jak i w kolejnych wiekach. Ostatni remont przeprowadzono na początku XXI wieku.

Kaplica jest przykładem XIX-wiecznej realizacji o charakterze religijnym, przeznaczonej na cele kultu i potrzeby pątnicze, która pomimo dokonanych remontów zachowała historyczny rzut, autentyczną bryłę i strukturę, a także pierwotną funkcję. Jest to obiekt wzniesiony na planie ośmioboku, wykonany z bali drewnianych o konstrukcji zrębowej, oszalowanych poziomymi deskami, wykończonymi górą ozdobnymi zacięciami (…). Budynek jest osadzony pośrodku źródlanego rozlewiska, na betonowych palach, przysłoniętych od góry drewnianym pomostem obiegającym kaplicę. Dostępny z poziomu ulicy poprzez kilkustopniowe, betonowe schody i wtórny, betonowy łącznik z drewnianym pomostem” – opisuje LWKZ.

Charakterystycznym elementem kaplicy jest także widniejący na ganku napis „ŚWIĘTY ANTONI PATRONIE TEGO CO WARTO ODNALEŹĆ”, a w jej środku znajdują się malowidła upamiętniające objawienia św. Antoniego wraz z inskrypcjami opisującymi ich historię.

Warto dodać, że Radecznica bywa nazywana „lubelską Częstochową”. Jest tak, ponieważ w tutejszym sanktuarium, które powstało w miejscu objawień na Łysej Górze, co roku 13 czerwca odbywają się słynne odpusty, podczas których wielu wiernych pije wodę z  „cudownych źródeł”, wierząc w ich uzdrawiającą moc.

Zobacz także: Niezwykłe obserwacje z Kamiennej Góry w woj. lubelskim