Naukowczyni jest współautorką cyklu 3 wynalazków. Dotyczą spraw, które niewiele powiedzą śmiertelnikowi i śmiertelniczce bez odpowiedniego wykształcenia, ale chodzi o sposób wytwarzania krzemowego ogniwa fotowoltaicznego z dodatkowym poziomem energetycznym w paśmie zabronionym. To rozwiązanie otrzymało w konkursie nagrodę główną, którą jest wyjazd na Międzynarodową Wystawę Wynalazków w Genewie – Geneva Inventions 2023, a także udział w Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2023.
Rozwiązanie zaproponowane przez mgr inż. Justynę Pastuszak (we współpracy z prof. Pawłem Węgierkiem) jest przeznaczone do poprawy efektywności zjawiska fotokonwersji, co będzie miało wpływ na jakość paneli fotowoltaicznych powszechnie stosowanych w instalacjach i elektrowniach PV.
Do tegorocznej edycji konkursu „Student-Wynalazca” nadesłano 123 rozwiązania opracowane przez 285 twórców i twórczynie z 23 uczelni i instytutów badawczych. Najwięcej, bo 14 rozwiązań, nadesłano z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na drugiej pozycji uplasowała się Politechnika Lubelska z 12 wynalazkami.