- Czekamy na dalszą część naszego postulatu, jakim jest inicjatywa obywatelska - dodaje prezes Sosnowski. - W 2021 roku złożyliśmy 350 tysięcy podpisów pod inicjatywę obywatelską. Chciałem podziękować wszystkim, którzy złożyli te podpisy, gdzie wynagrodzenie nasze będzie waloryzowane względem przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Byłaby to kwota taka, która co roku jest waloryzowana i nasze wynagrodzenia od tego byłyby wyliczone. Dopiero odbyło się pierwsze czytanie tego projektu. Czekamy teraz na komisje sejmowe i dalsze prace. Miejmy nadzieję, że przynajmniej do końca roku to przeforsujemy.
Od 1 stycznia 2024 r. minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego (brutto) wynoszą:
- dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym (stanowiących 95% wszystkich nauczycieli)
- nauczyciel poczatkujący – 4 908 zł
- nauczyciel mianowany – 5 057 zł
- nauczyciel dyplomowany – 5 915 zł
- dla pozostałych nauczycieli
- nauczyciel poczatkujący – 4 788 zł
- nauczyciel mianowany – 4 910 zł
- nauczyciel dyplomowany – 5 148 zł
Podwyżka wynagrodzeń jest możliwa dzięki rekordowemu zwiększeniu subwencji oświatowej. Subwencja ta w 2024 roku wynosi ponad 87 mld 983 mln zł i jest wyższa o 36,2% od kwoty subwencji oświatowej w roku 2023.
Jak wynika z opublikowanej w dniu 1 lutego ustawy budżetowej na rok 2024 jednostki samorządu terytorialnego otrzymują zwiększone środki zarówno dla publicznych, jak i niepublicznych przeszkoli, szkół i placówek.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: łąki przy lubelskich szkołach