Muzeum Badań Polarnych w Puławach
Nowa siedziba Muzeum Badań Polarnych znajdzie się w filii budynku UMCS położonej przy ul. 4. Pułku Piechoty Wojska Polskiego 18 w Puławach, który został zakupiony za 5,5 mln zł. Do tej pory instytucja funkcjonowała w wynajmowanym budynku, będącym własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy ul. Czartoryskich 6a w Puławach, który do dalszego użytkowania wymagałby gruntownego remontu i dodatkowych nakładów finansowych.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej członek zarządu województwa lubelskiego Bartłomiej Bałaban i p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych Piotr Kondraciuk zapowiedzieli, że muzeum zacznie działać w grudniu br.
„Zanim nastąpi otwarcie wystawy stałej, już w tym roku będziemy organizować spotkania z polarnikami, podróżnikami po to, żeby zaakcentować, że takie muzeum istnieje (…) Pierwsze czasowe wystawy planujemy też w grudniu. Być może jeszcze jakiś element wystawy stałej też się pojawi pod koniec tego roku” – wyjaśnił Kondraciuk.
Dodał również, że przed siedzibą muzeum stanie na początek historyczny helikopter MI-2, który towarzyszył polarnikom na wschodniej Antarktydzie w latach 60. i 70. XX wieku.
-
Co będzie można zobaczyć w muzeum?
Dyrektor zwrócił uwagę, że stale gromadzone są zbiory, bo muzeum jest w organizacji do czasu udostępnienia pierwszej wystawy stałej, która ma zostać otwarta w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ma ona składać się z kilku części poświęconych m.in. historii wypraw polarnych (transport, ekwipunek, ubiory polarników, polskie stacje polarne - makiety lub wizualizacje 3D), kulturze materialnej rdzennych ludów północy (ubiór, broń, ozdoby i przedmioty użytkowe, rekonstrukcje igloo i szałasu), florze i faunie Arktyki i Antarktyki.
Muzeum Badań Polarnych jest pierwszym takim muzeum w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się m.in. kości wieloryba, strój Eskimosa, model kajaka, które pochodzą ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię. Zwiedzający mogą zobaczyć też skuter śnieżny i sanie z polskich stacji polarnych. Muzeum posiada również kolekcję muszli, skamieniałości i bursztynów pochodzących z Syberii.
W zbiorach instytucji znajdują się także zdjęcia z polskich wypraw badawczych, kilkaset map i duży księgozbiór związany z badaniami polarnymi. Muzeum otrzymało w depozyt zbiór dwóch tysięcy eksponatów z dawnego Muzeum Regionalnego PTTK w Puławach. Wśród nich znajdują się starodruki, a także XIX-wieczne wydawnictwa.
Polecany artykuł: