Jarmark rzemieślniczy w trakcie edycji z 2020 roku

i

Autor: Katarzyna Motek / Warsztaty Kultury Jarmark rzemieślniczy w trakcie edycji z 2020 roku

Jarmark Jagielloński zmienia nazwę na… Festiwal Re:tradycja. Skąd taka decyzja?

2022-06-28 12:57

Już nie Jarmark Jagielloński, a Festiwal Re:tradycja. Przy 16. edycji wydarzenia, Warsztaty Kultury w Lublinie postanowiły zmienić jego nazwę. Jak wyjaśniają organizatorzy, przez ostatnie 15 lat festiwal ciągle ewoluował. Zmiana nazwy ma lepiej odzwierciedlać program wydarzenia, który już od lat nie ogranicza się do tradycyjnego jarmarku z przedmiotami wystawionymi przez wystawców.

Festiwal Jarmark Jagielloński przez 15 lat istnienia ewoluował, szukając swojej drogi i formy, w której chciałby prezentować się publiczności. Wychodząc od początkowych, szerokich nawiązań do dziedzictwa czasów Jagiellonów i szlaków handlowych, które wiodły niegdyś przez Lublin, poruszał także zagadnienie tradycji ludowej. Od kilku lat to właśnie ona stanowi myśl przewodnią wydarzenia i to wokół niej skupia się rozbudowany program festiwalu. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 19–21 sierpnia 2022 r.

Chcąc podkreślić obrany kierunek oraz zwrócić uwagę odbiorców na złożoność, tematu tradycji, postanowiliśmy zmienić jego nazwę na Re:tradycja. Nazwa Re:tradycja zawiera w sobie ideę łączenia czasów, światów i funkcji. To odpowiedź współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy, i z którego bogactwa czerpiemy. To kontynuacja, ale też budowanie własnych dróg i środków wyrazu. Podobnie jak profesor Piotr Grochowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dostrzegamy, że „tradycja jest dynamiczna, jest procesem. Polegała i polega na twórczej adaptacji dziedzictwa, które otrzymujemy. Nie jest «reanimacją», a raczej «rewitalizacją», polegającą na wybraniu poszczególnych elementów dawnych kultur i nadaniu im nowej funkcji. To sprawia, że stają się one żywym elementem tradycji współczesnej. – Wyjaśnia Karolina Waszczuk, dyrektorka festiwalu.

W programie Festiwalu Re:tradycja znajdziemy jak co roku koncerty i potańcówki, ale poza muzyką, znowu będziemy mogli zapoznać się z szeroko rozumianą tradycją. Na co możemy się szykować?

Nazwa „Jarmark Jagielloński” będzie przyporządkowana do części rzemieślniczej naszego festiwalu. Także targi sztuki ludowej, które do tej pory odbywały się m.in. pod hasłem „jarmarku rzemieślniczego” będą nazywane właśnie „Jarmarkiem Jagiellońskim”. To nazwa, która najpełniej odpowiada założeniom i formie tego modułu festiwalowego, ponieważ jest to nadal spotkanie, zarówno twórców, jak i wyrobów, które właściwe są dla tradycji Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Katarzyna Turczyn, asystentka programowa festiwalu.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest tradycyjna biżuteria i ozdoby. Na stoiskach znajdziemy m.in. biżuterię bursztynową i metalową, tradycyjne czapki ludowe, pasy oraz ozdobne torebki, które dawniej były elementami strojów ludowych.

Jak co roku program Festiwalu wypełni się pokazami i warsztatami rzemiosła. Zapraszamy na nie wszystkich tych, którzy nie chcą się ograniczać tylko do oglądania wyrobów i dzieł sztuki ludowej, które znajdziemy na stoiskach – dodaje Turczyn.

Chętni będą mogli spróbować swoich sił przy śpiewie podlaskim i ukraińskim, pojawią się warsztaty instrumentalne oraz zajęcia dla dzieci. Dla najmłodszych przygotowane zostanie podwórko re:tradycji, gdzie znajdziemy dawne, drewniane zabawki.

Szczegóły Festiwalu Re:tradycja znajdziecie na stronie Warsztatów Kultury w Lublinie.

QUIZ o etyce i moralności. Czy jesteś dobrym człowiekiem?
Pytanie 1 z 10
Często pomagasz potrzebującym?