Lato sprzyja temu, aby aktywnie spędzać czas - jedni wybierają bieganie czy pływanie, a inni rower. Jednoślady mają wiele zalet - od zdrowotnych po oszczędności na codziennych dojazdach, bo właśnie rower może być naszym codziennym środkiem transportu do szkoły czy pracy.
Aby zacząć przygodę z rowerem nie trzeba dobrej kondycji, a przede wszystkim wybrać odpowiedni rower. Jaki rower do miasta sprawdzi się najlepiej? Spytaliśmy o to Krzysztofa Kowalika z Porozumienia Rowerowego w Lublinie.
- Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie do czego będziemy używać naszego roweru. Jeśli zamierzamy jeździć w dalsze trasy, po lesie czy wybojach - wybieramy górski, natomiast przy dojeździe do szkoły czy pracy - miejski - wyjaśnia Krzysztof Kowalik i dodaje: - Zalety rowerów miejskich przede wszystkim docenią panie. Na rowerach miejskich nasza sylwetka jest wyprostowana i wygląda się wtedy lepiej. Nie bez znaczenia jest też wygoda. Do tego rower miejski można doposażyć w wiele przydatnych elementów jak błotniki, osłona łańcucha czy koszyk.
Lublin jest miastem z licznymi wzniesieniami, co odstrasza potencjalnych amatorów dwóch kółek. Czy wzniesień trzeba się bać?
- Tutaj istotne jest to, jak przygotujemy sobie trasę, wszędzie można dojechać [w Lublinie] tak naprawdę przez jedną górkę, trzeba to tylko odpowiednio zaplanować. Mam kolegę, który do pracy przyjeżdża rowerem i początkowo bał się, że wzniesienia go pokonają, teraz, po kilku tygodniach jazdy, tej górki w ogóle nie odczuwa - dodaje Kowalik.
Mitem, jak zaznaczają eksperci, jest to, że na rowerze się nadmiernie pocimy - wystarczy dostosować tempo do naszych umiejętności, dodatkowo, podczas wysokich upałów, pocimy się nawet stojąc, a jazda rowerem generuje podmuchy wiatru, które schładzają nasze ciało.
- Nie zapominajmy jednak o dobrym nawadnianiu organizmu - przestrzega Kowalik.
Warto wspomnieć o obowiązkowym wyposażeniu naszego jednośladu: są to dzwonek, hamulec, a po zmroku oświetlenie.