Jaka jest rezerwa zbiorników przeciwpowodziowych? Prezes Wód Polskich przekazuje najnowsze dane

2025-07-09 10:07

Obecna rezerwa zbiorników przeciwpowodziowych jest większa od wymaganej i są one przygotowane do przyjęcia ewentualnej fali powodziowej - zapewnił w środę prezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz podczas posiedzenia rządowego sztabu kryzysowego.

Stalowy zbiornik przeciwpożarowy

i

Autor: Magdalena Wygralak / Getty Images Zbiorniki ppoż. są głównie źródłem wody do awaryjnego zasilania stałych urządzeń gaśniczych, instalacji i sieci przeciwpożarowych (np. instalacji tryskaczowych, hydrantowych, mgły HI-FOG) oraz do zewnętrznego gaszenia pożaru – jako punkty czerpania wody dla jednostek straży pożarnej.

„Nie ma żadnego zagrożenia”

- Zbiorniki retencyjne są przygotowane do przyjęcia ewentualnej fali powodziowej. Rezerwa wymagana w całym raju wynosi 764 mln metrów sześciennych. Obecnie rezerwa wynosi 1,195 mld metrów sześciennych - przekazał Mateusz Balcerowicz.

Prezes Wód Polskich poinformował o rozpoczęciu piętrzenia zbiorników w kaskadzie Soły oraz zbiornika Świnna Poręba.

- W tej chwili poniżej tych zbiorników nie ma żadnego zagrożenia. To jest normalna praca tych zbiorników - powiedział.

Wielkie sprzątanie po powodzi w Pawłosiowie

Spośród suchych zbiorników przeciwpowodziowych pracę rozpoczął jedynie zbiornik Tusznica. Według przekazanych przez Balcerowicza informacji rezerwa zapewniana przez suche zbiorniki wynosi 277 mln metrów sześciennych.

Już zaczęły się pojawiać fakenewsy

- Przez ostatnią dobę nie doszło do jakichkolwiek uszkodzeń w infrastrukturze hydrotechnicznej administrowanej przez Wody Polskie. Dochodzą do nas fakenewsy o uszkodzeniach wałów powodziowych. Takich sytuacji na razie nie ma - powiedział szef Wód Polskich.

Balcerowicz zapewnił również, że infrastruktura przeciwpowodziowa na terenach objętych powodzią we wrześniu ub.r., przede wszystkim w Kotlinie Kłodzkiej, została przygotowana do przyjęcia fali.

 - Na szczęście nie ma tam opadów. Przed chwilą nawet wyszło tam słońce - podkreślił.

Czerniawski poinformował, że nie można wykluczyć, że powyżej zbiorników, tam, gdzie Wody Polskie nie dysponują rezerwą, może dojść do lokalnych podtopień.

- Jednak ta rezerwa, którą dysponujemy powinna wystarczyć na opady, które prognozuje IMGW - mówił.

Premier powiedział, że mapa ewentualnych zagrożeń powinna być aktualizowana i wszystkie służby muszą mieć świadomość, w których miejscach może dojść do sytuacji groźnej.

- Mam nadzieje, że jest to dla wszystkich jasne - dodał.

Zobacz także: Ulewy przechodzą przez Polskę

Kochaj albo Rzucaj - Podcasty VOX FM
Miłość Dawida potrafi wszystko... zniszczyć! KOCHAJ ALBO RZUCAJ