Wyszukiwarka grobów na cmentarzach na Majdanku i ul. Białej
Funkcjonujący już od 13 lat Grobonet dysponuje bazą blisko 72 tys. pochowanych osób. Po wpisaniu danych osoby zmarłej w polu wyszukiwania wyświetlą się nie tylko fotografie nagrobka i dokładne wskazanie sektora, rzędu i numeru kwatery, ale również dane wszystkich pozostałych osób pochowanych w tej lokalizacji. System umożliwia także zapalenie wirtualnego znicza z dedykacją. W systemie zawarte są również dane osób pochowanych w kolumbariach znajdujących się na cmentarzach komunalnych przy ul. Droga Męczenników Majdanka 71 oraz przy ul. Białej 3.
Wyszukiwarka internetowa Grobonet dostępna jest na stronie internetowej cmentarze.lublin.eu. Dodatkowo, na cmentarzu komunalnym przy ul. Droga Męczenników Majdanka 71 (m.in. przy wejściach) zostały umieszczone informacje z kodem QR umożliwiającym szybki dostęp do wyszukiwarki Grobonet.
Duża ewidencja grobów Archidiecezji Lubelskiej
Mowa tu o przeglądarce cmentarzy on-line dostępnej pod adresem: wierny.kosciol.app/cemetery. Można znaleźć tam podgląd do map czternastu cmentarzy posiadających ewidencję grobów oraz pochowanych osób.
Udało się ją uruchomić w 2022 roku. Znajdziecie tam listę cmentarzy w miejscowościach:
- Abramów;
- Baranów;
- Chodel;
- Czemierniki;
- Dąbrowica;
- Garbów;
- Głusk;
- Kiełczewice;
- Konopnica;
- Kraśnik;
- Kraśnik;
- Mełgiew;
- Niemce;
- Opole Lubelskie;
- Rejowiec;
- Turobin.
- Wykonaliśmy pracę, która przede wszystkim polegała na użyciu drona i nowoczesnej technologii, która pozwala nie tylko stworzyć mapę wektorową, ale również umiejscowić konkretne cmentarze z dokładnością do 1 cm w tej wektorowej mapie. Wszystkie groby zostały sfotografowane i dane, które na tej fotografii są obecne, czyli na nagrobnej płycie, zostały wprowadzone (do wyszukiwarki - red.) - mówił Ks. Adam Jaszcz, rzecznik Archidiecezji Lubelskiej dziennikarzom RMF.
Docelowo cmentarzy w wyszukiwarce będzie około stu.
Zobacz także: Wszystkich Świętych 2023. Ceny zniczy w Lublinie