Powstanie modelu 3D prezentującego to, jak w czasach średniowiecznych wyglądał zamek w Lublinie było możliwe dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR). Rekonstrukcję zabytku może zobaczyć każdy użytkownik aplikacji mobilnej „Turystyczny Lublin”. Co więcej, dawną królewską rezydencję można zobaczyć z pięciu punktów widokowych na terenie miasta:
- Wzgórza Czwartek,
- placu po Farze na Starym Mieście,
- ul. Zamkowej,
- dziedzińca zamkowego,
- tarasów widokowych na dachu galerii Vivo! Lublin.
Zerknijcie na poniższe wideo!
Zamek królewski nie jest jedynym zabytkiem, jaki można podziwiać w formie modelu 3D w tej aplikacji turystycznej. Znajdziecie tam już także zaprezentowaną w ten sposób nieistniejącą dziś lubelską wieżę ciśnień czy kościół farny pw. św. Michała Archanioła (też obecnie nieistniejący). Apka „Turystyczny Lublin” jest darmowa i działa zarówno w telefonach z systemem Android, jak i iOs.
„Aby podziwiać nieistniejące zabytki należy pobrać aplikację, wybrać moduł „Zwiedzaj Lublin” i zeskanować geometryczny symbol na tabliczce w jednym z pięciu wymienionych punktów” – czytamy na facebookowym profilu Miasta Lublin.
Historia zamku w Lublinie
Historia wzgórza zamkowego w Lublinie sięga XII w. To właśnie wtedy na tym terenie stworzono gród, który został umocniony wałami obronnymi i był siedzibą kasztelanii.
„To w tym czasie powstał romański donżon. Murowany zamek i kaplicę królewską wzniesiono dopiero w XIV wieku. W 1418 roku kaplica zyskała freski rusko-bizantyjskie z fundacji króla Władysława Jagiełły. W tamtym czasie w kompleksie zamkowym znajdował się również piętrowy gotycki „dom” o funkcji urzędowo-rezydencjonalnej, brama wjazdowa, (prawdopodobnie) wieża przy bramie oraz dwie baszty w południowym i północnym murze kurtynowym. W złotym wieku panowania Jagiellonów zamek służył jako rezydencja królewska. Co ciekawe, wychowali się tu synowie Kazimierza Jagiellończyka pod czujnym okiem kronikarza Jana Długosza” – czytamy w opisie zamieszczonym na oficjalnym profilu Miasta Lublin w mediach społecznościowych.
W 1569 r. odbyły się tu obrady sejmu, w trakcie których zawiązano unię lubelską pomiędzy Polską i Litwą. Z kolei w trakcie wojen prowadzonych w wieku XVII charakterystyczna budowla doznała ogromnych zniszczeń, w związku z czym w kolejnych latach podjęto decyzję o zbudowaniu w tym miejscu nowej neogotyckiej budowli i to właśnie ją możemy podziwiać do dziś. Obecnie w murach zamku królewskiego mieści się Muzeum Narodowe w Lublinie.
Zobacz także: Pierwszy w Polsce posąg psa kundelka znajduje się w Kazimierzu Dolnym. Zobacz zdjęcia!
Polecany artykuł: