Do udziału w inicjatywie lubelska uczelnia zaprosiła: Fondazione del Bianco z Florencji, hiszpański Universidad de Granada, Kijowski Narodowy Uniwersytet Budownictwa i Architektury oraz Politechnikę Lwowską.
Projekt będzie dotyczyć dostępności, inkluzywności i budowania tych aspektów w kontekście historycznych miast. Jest to projekt dydaktyczny, skierowany do studentów, w jego ramach wypracujemy konkretne rozwiązania dotyczące udostępnienia przestrzeni historycznych miast, które obecnie w dużej mierze są niedostępne przez względy historyczne, czy przez względy materiałowe. My musimy projektować dla wszystkich i tworzyć te przestrzenie publiczne jak najbardziej otwarte dla każdego. To olbrzymie wyzwanie, wyzwanie, z którym mierzą się europejskie miasta - podkreśla dr inż. arch. Kamila Boguszewska z Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej.
Wkrótce ma się pojawić strona internetowa, gdzie każdy będzie mógł wyrazić swoją opinię i skomentować trudności jakie sprawia Stare Miasto w Lublinie.
To będzie takie trochę zmapowanie przestrzeni, to znaczy każdy anonimowo poprzez platformę będzie mógł dodać tak zwaną pineskę, która przestrzeń jest najbardziej problematyczna. Potem my stworzymy sobie z tego taką całą bazę danych, którą podzielimy na kategorie i będziemy wybierali te priorytetowe, a potem na podstawie naszej selekcji będziemy proponować konkretne rozwiązania, które będziemy testować i które znowu będą konsultowane - dodaje architektka.
W projekcie ma wziąć udział w sumie 20 nauczycieli akademickich oraz 75 studentów. Projekt „Inclusivity & accessibility of historic public spaces - approach & digital tool” realizowany jest w ramach programu Erasmus +. Projekt Politechniki Lubelskiej został wybrany spośród 151 wniosków z całej Polski, z których około 20% otrzymało finansowanie.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Gdzie na imprezę w Lublinie? Mamy listę klubów 2025