Fachowo ten obszar obronności nazywa się „czarną taktyką”. Od 12 do 14 kwietnia trenowali się w niej żołnierze 23. Bialskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Szkolenie odbywało się w Małaszewiczach w gm. Terespol, a prowadzili je instruktorzy Mobilnego Zespołu Szkoleniowego WOT.
Uczestnicy szkolenia dokształcali się w analizie taktycznej terenu zabudowanego, planowaniu i sposobach podejścia oraz wchodzeniu do budynku, ale również przygotowaniu budynku do obrony. Ćwiczyli m.in. sposoby oczyszczania terenu i zabudowań z materiałów i urządzeń wybuchowych, przeszukiwanie i oznaczanie pomieszczeń, przygotowanie stanowisk ogniowych, w tym ich rozbudowę inżynieryjną i maskowanie oraz rozpoznanie i zabezpieczenie zaporami technicznymi i minowymi wszelkich dróg podejścia do bronionego budynku.
Szkolenie zakończyło się sprawdzianem nabytych umiejętności. Żołnierze musieli przygotować do obrony budynek mający strategiczne znaczenie, a z którego wcześniej został wyparty przeciwnik. Była to okazja, żeby wykazać się praktycznymi umiejętnościami organizacji punktu oporu poprzez, m.in. rozwinięcie ubezpieczeń na czas prac przygotowawczych, stworzenie systemu ognia, budowę stanowisk ogniowych, zabezpieczenie inżynieryjne dróg podejścia do budynku, organizację zaplecza logistycznego i systemu komunikacji.
Jak podkreśla por. Marta Gaborek, oficerka prasowa 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, teren zurbanizowany jest najczęstszym polem walki współczesnych konfliktów. Rozpoznanie terenu i obiektu pod kątem zagrożenia, zaplanowania i realizacji obrony jest jednym z najważniejszych elementów szkolenia, które ma na celu przygotować żołnierzy do działań zarówno podczas kryzysu, jak i operacji podczas otwartego konfliktu.
Zobacz zdjęcia: Tak wyglądały Juwenalia w 2019 roku!
Polecany artykuł: