Mimo odmrażania niektórych obostrzeń, rowery publiczne wciąż nie są dostępne

i

Autor: pixabay.com/arembowski Mimo "odmrażania" niektórych obostrzeń, rowery publiczne wciąż nie są dostępne

Jak bezpiecznie jeździć rowerem w czasie pandemii koronawirusa?

2020-04-22 13:36

Zmniejszenie obostrzeń w Polsce spowodowało, że coraz częściej na ulicach można spotkać rowerzystów. O ile dojeżdżanie tym środkiem transportu do pracy było do tej pory legalne, to rekreacja musiała poczekać.

  • Mimo wszystko lubelskich cyklistów obowiązują pewne ograniczenia. Podczas jazdy po mieście rowerem należy mieć na sobie maseczkę. Nawet zaprawieni kolarze oraz eksperci przyznają, że jazda z takim ograniczeniem utrudnia prawidłowe oddychanie i dotlenienie organizmu, który w czasie wysiłku potrzebuje doskonałej wentylacji.

Maseczka, szczególnie podczas wysiłku fizycznego, szybko nabiera wilgoci, a wtedy nie dość, że utrudnia oddychanie, to nie spełnia swojej funkcji jaką jest ochrona przez wirusami.

- Zamiast maseczki lepiej użyć jest rowerowej chustki - przekonuje Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego w Lublinie - Lepiej sprawdzi się podczas wysiłku fizycznego - dodaje.

Nie wszędzie jednak, gdy jedziemy rowerem, maseczki musimy używać. Gdy zjedziemy z miejskich dróg i przemierzamy lasy oraz łąki możemy pooddychać swobodnie. Warunkiem jest jednak brak innych rowerzystów lub pieszych w pobliżu. Podobne wytyczne dotyczą też trenujących biegaczy.

Porozumienie Rowerowe cieszy się z mniejszyh ograniczeń, ale zauważa, że Rząd rowery wciąż traktuje jak rekreację.

- Nie rozumiemy i nie popieramy decyzji o zawieszeniu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Zdajemy sobie przy tym sprawę, że nie leży to w gestii samorządowców - mówi Wolny i dodaje: - Rowery publiczne mogłyby stanowić doskonałe uzupełnienie codziennego transportu. W dobie koronawirusa wiele osób boi się podróżować autobusami, a własnego roweru nie mają. Decyzja o zawieszeniu publicznych rowerów jest o tyle niezrozumiała, że wciąż działa carsharing oraz e-hulajnogi wypożyczane na minuty.

O ministerialnych konsultacjach w sprawie wznowienia miejskich jednośladów pisaliśmy już na eska.pl/lublin. Nie przyniosły jednak one wyczekiwanych przez użytkowników tych rowerów rozwiązań.

Operator Lubelskiego Roweru Miejskiego zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z apelem o przywrócenie rowerów publicznych.

W trwającym, a także tych zbliżających się etapach "odmrażania" ograniczeń w związku z SARS-CoV-2 nie ma na razie mowy o ponownym uruchomieniu tego środka transportu. Wciąż korzystać można tylko z prywatnych jednośladów.