IPN kontynuuje badania na Górkach Czechowskich w Lublinie

i

Autor: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie/facebook.com

WIADOMOŚCI

IPN kontynuuje badania na Górkach Czechowskich w Lublinie. Znaleziono kolejne szczątki

Na Górkach Czechowskich w Lublinie trwa kolejny etap prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. W pierwszym tygodniu badań ujawnione zostały szczątki co najmniej siedmiu osób, które najprawdopodobniej są ofiarami zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej.

Na Górkach Czechowskich znaleziono kolejne szczątki

Rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz poinformował PAP w środę, że przy szczątkach znajdujących się w jednej jamie grobowej odnaleziono pojedyncze przedmioty: fragmenty butów, guzików od drelichów albo piżam. Najprawdopodobniej należą do ofiar zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej.

Jak podał, odkrycia dokonano we wtorek późnym popołudniem. Oględziny odbyły się w środę. Szczątki znajdowały się ok. 10 m od miejsca, gdzie w ubiegłym roku IPN odnalazł trzy jamy grobowe.

Spodziewamy się znalezienia kolejnych szczątków. Za wcześnie, żeby powiedzieć konkretnie coś więcej” – powiedział Leśkiewicz.

Wystawa IPN - stan wojenny

IPN kontynuuje prace poszukiwawcze na Górkach Czechowskich w Lublinie

We wtorek IPN zakomunikował, że Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczął szósty etap poszukiwań na Górkach Czechowskich w Lublinie. Prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Celem badań jest odnalezienie niezidentyfikowanych miejsc pochówku ofiar terroru niemieckiego.

W maju 2022 r. w pobliżu obecnego placu zabaw na Górkach Czechowskich archeolodzy znaleźli pojedyncze fragmenty ludzkich kości. Podczas badań w listopadzie 2022 r. i w maju-czerwcu 2023 r. w centralnej części wąwozu głównego (w rejonie tzw. grobu legionisty) IPN natrafił na trzy zbiorowe mogiły, z których wydobyto szczątki należące do ok. 40 osób.

W tym roku IPN kontynuuje poszukiwania na południe od obszaru przebadanego w latach 2022-2023. Prace zaplanowano do 13 września br.

Na terenie Górek Czechowskich według ustaleń IPN w latach 1940-42 Niemcy dokonali co najmniej sześciu egzekucji. Na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono tam osiem ekshumacji, podczas których wydobyto łącznie 231 ciał. Ofiary pozostały w większości nierozpoznane. IPN podczas poszukiwań chciał zweryfikować informacje dotyczące możliwości istnienia na tym terenie nieujawnionych miejsc pochówków ludzi zamordowanych w okresie niemieckiej okupacji, jak również po 1944 r.

Zobacz także galerię: W trakcie poszukiwań IPN na Górkach Czechowskich znaleziono szczątki 40 osób

Spór o zabudowę Górek Czechowskich w Lublinie

Sprawa przeznaczenia Górek Czechowskich budzi w Lublinie od wielu lat silne emocje. W lipcu 2019 r. rada miasta uchwaliła nowe „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”, pozwalające na zabudowę mieszkalną na około 25 ha Górek Czechowskich należących wówczas w całości do prywatnego właściciela.

W kwietniu 2019 r. kwestia ich zagospodarowania była przedmiotem pierwszego w Lublinie referendum lokalnego, które okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, ale większość uczestników - 67,7 proc. - była przeciwna zabudowie.

Te daty z historii Polski powinien znać każdy! Sprawdź, czy je pamiętasz

Pytanie 1 z 10
W którym roku odbył się chrzest Polski?