Hemoroidy to podśluzówkowe sploty naczyniowe, które znajdują się przy odbycie. Mają je wszyscy, jednak o chorobie hemoroidalnej mówimy dopiero, gdy dojdzie do ich przesunięcia. Wtedy zaczynają się problemy przy wielu czynnościach życiowych. Jak radzić sobie z chorobą hemoroidalną i jak zmienić swoje życie, by się ich pozbyć?
Na początku warto szerzej wyjaśnić zagadnienie hemoroidów.
Hemoroidy (guzki krwawnicze), to sploty naczyniowe, które znajdują się w błonie podśluzowej kanału odbytu. W warunkach fizjologicznych nie wystają poza kanał odbytu. Jak zapewniają specjaliści, chronią odbyt przed m.in. uszkodzeniem podczas wypróżniania. Problem pojawia się, gdy hemoroidy ulegają powiększeniu, stają się nabrzmiałe lub krwawią. W tej sytuacji to zjawisko określane jest jako choroba hemoroidalna, która niesie za sobą przykre dolegliwości, także jak pieczenie, swędzenie czy uczucie niepełnego wypróżnienia się.
Jako przyczyny pojawienia się choroby hemoroidalnej wskazuje się m.in.:
- niewłaściwą dietę,
- siedzący tryb życia,
- nadwagę i otyłość,
- noszenie ciężarów,
- przewlekłe zaparcia,
- ciążę i poród siłami natury.
Jak skutecznie pozbyć się hemoroidów?
Co warto podkreślić, hemoroidy zewnętrzne z reguły nie wymagają szczególnego leczenia. Bywa, że te ustępują samoistnie i niejako problem rozwiązuje się sam. Inaczej jest wtedy, gdy przybiorą one postać zakrzepów lub wiążą się z silnymi dolegliwościami. Jak walczyć z hemoroidami?
Kluczowe dla wszystkich osób jest uregulowanie wypróżnień i zapobieganie zaparciom. Najczęściej zaleca się zmianę stylu życia. Ważne, aby m.in. zwiększyć ilość błonnika pokarmowego w diecie oraz regularnie ćwiczyć. Jeśli te działania nie pomogą, lekarz proktolog może zaproponować leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem laktulozy, makrogoli i czopków glicerynowych.
Leczenie zachowawacze pomaga wielu osobom, jednak bywa i tak, że potrzebna jest pomoc chirurga. Wyróżnia się kilka metod leczenia małoinwazyjnego, są to:
- skleroterapia,
- zakładanie gumowych opasek, „gumkowanie”,
- zabiegi z użyciem generatora fali radiowej lub wiązki laserowej,
- podwiązanie tętnic doprowadzających krew do hemoroidów.
Specjaliści zalecają szybkie reagowanie, gdy choroba jeszcze się nie rozwinęła. Uśmierzyć ból można kilkoma domowymi sposobami. W tym przypadku pomóc mogą okłady z kostek lodu, należy jednak pamiętać, żeby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry, bo może to doprowadzić do podrażnień. Kostki lodu należy owinąć w ręcznik lub ścierkę i przez około 10-15 minut przytrzymać w okolicy odbytu. Może to złagodzić świąd i obrzęk spowodowany hemoroidami.
Ulgę przynoszą również ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków lawendowego, cytrynowego czy rozmarynowego.
REKLAMA
Znamiona, czyli wszystko, co musisz wiedzieć!
Znamiona, podobnie jak hemoroidy, mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Zwłaszcza te, które są w widocznych miejscach, czyli m.in. na twarzy lub dłoniach. Czym są znamiona? Są te z reguły łagodne zmiany, które nie niosą za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych.
Znamiona są potocznie nazywane pieprzykami lub piegami i najczęściej powstają na skutek intensywnego namnażania się komórek pigmentowych w skórze. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich wymagają diagnostyki, ponieważ mogą być złośliwymi zmianami nowotworowymi. W związku z tym warto je obserwować. Bywa, że znamiona zaczynają boleć, łuszczyć się, krwawić lub swędzieć. Wówczas niezwłocznie należy umów się na wizytę u dermatologa. Podobne postępowanie zaleca się, gdy zmiana na skórze ma inny kolor, urośnie bądź też pojawi się nagle.
Jak usunąć znamiona?
Jeśli znamiona utrudniają nam codzienne funkcjonowanie lub ich zaczyna niepokoi, warto udać się do lekarza. Podczas wizyty specjalista dokładnie obejrzy zmianę, a następnie dobierze metodę zabiegową. W takich przypadkach dermatolog może skierować pacjenta na zabieg chirurgiczny, podczas którego wycina zmianę wraz z marginesem zdrowych tkanek. Wtedy pobraną próbkę przesyła się do szczegółowej analizy, która stwierdza, czy ona ma charakter łagodny, czy złośliwy. Zabieg zazwyczaj jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych.
Znamiona, które po zbadaniu dermatoskopem nie wydają się groźne, można usunąć podczas zabiegu wykorzystującego fale radiowe. Trwa on 15–30 minut, w zależności od okolicy ciała. Do popularnych metod leczenia zalicza się również:
- Laseroterapię
- Elektrokoagulacja
- Kriochirurgia
REKLAMA
Materiał sponsorowany przez Instytut Medycyny Wsi im Witolda Chodźki w Lublinie ul. Jaczewskiego 2.