Największy spadek ludności nastąpił w woj. śląskim (o 26 572 osoby), a najmniejszy w woj. mazowieckim (o 85 osób) – wynika z danych GUS opublikowanych w raporcie „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2024 r.”. W dwóch województwach przybyło mieszkańców: w małopolskim (618) i w pomorskim (1266).
Czy woj. lubelskie się wyludnia?
Jak na tle Polski wypada woj. lubelskie? W ujęciu procentowym największy spadek zanotowano w powiatach: hajnowskim w woj. podlaskim (o 610 osób), braniewskim w woj. warmińsko-mazurskim (o 570 osób), skarżyskim w woj. świętokrzyskim (o 984 osoby) i hrubieszowskim w woj. lubelskim (o 811 osób). Jednak najgorsza sytuacja jest na terenach wiejskich. Województwo lubelskie jest liderem pod względem mieszkańców, którzy uciekli z takich miejsc. Na terenach wiejskich zanotowano spadek liczby mieszkańców o 32 315 osób w całej Polsce, w czym najwięcej na Lubelszczyźnie, czyli 9558 osób.
Gdzie jest najmniej mieszkańców?
Podobnie jak w poprzednim roku najwyższa gęstość zaludnienia jest w woj. śląskim i wyniosła 350 osób na km kw. Wysoki poziom tego wskaźnika zanotowano również w województwach: małopolskim (226 osób na km kw.) i mazowieckim (155 osób na km kw.)
Najmniej zaludnione pozostają województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie (po 56 osób na km kw.) i woj. lubuskie (70 osób na km kw.)
Pozostałe województwa, w których nastąpił spadek gęstości zaludnienia, to woj.: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie, spadek o 1 osobę na 1 km2.
Gęstość zaludnienia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem nie zmieniła się i wynosi 120 osób na km kw. W ostatnich trzech latach, począwszy od 2021 r., gęstość zaludnienia zmniejszała się o jedną osobę na km kw. rocznie. Rok 2024 jest pierwszym po 2021 r. w którym nie zanotowano spadku gęstości zaludnienia.
Polska jest większa?
GUS przekazał również, że w porównaniu do roku poprzedniego powierzchnia Polski zwiększyła się o 225 ha (z 31 393 136 ha do 31 393 361 ha).
- Wartość ta stanowi przyrost obserwowany w woj. zachodniopomorskim i jest związana, podobnie jak w poprzednich latach, z dostosowaniem granic jednostek terytorialnych do linii podstawowej morza terytorialnego – wyjaśniono w komunikacie GUS.
Zobacz także: „Heloł Lublin”. Burzowa atmosfera w Parku Rury. Zobacz ZDJĘCIA