Festiwal Kody w Lublinie

i

Autor: materiały prasowe La Tempête

WYDARZENIA

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY 2024 w Lublinie. Można już odbierać darmowe wejściówki!

2024-11-07 14:27

Już po raz 16. w Lublinie odbędzie się jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w tej części Polski. Mowa tu o Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Wstęp na nie jest darmowy, ale obowiązują bezpłatne wejściówki, które już można odbierać. Sprawdźcie poniżej, co znalazło się w tegorocznym programie festiwalu.

Spis treści

  1. Kiedy odbędzie się festiwal KODY 2024 w Lublinie?
  2. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY 2024. Co w programie?
  3. Godzinowy program Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY 2024
  4. Festiwal KODY w Lublinie. Wolontariusze poszukiwani!

Kiedy odbędzie się festiwal KODY 2024 w Lublinie?

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY to wydarzenie, którego celem jest zaprezentowanie połączenia muzyki tradycyjnej z nowatorskimi formami i kreowanie nowych środków ekspresji artystycznej, a za jego organizację odpowiada Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.  Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 20-23 listopada w Lublinie.

Festiwal KODY jest programowany w taki sposób, by celowo łączyć różnorodne style i formy muzyczne, tworząc swoisty miks tradycji i współczesności. Jednym z głównych celów, jaki obrałem sobie w programowaniu, jest eklektyczność. Taka strategia pozwala pokazać, jak elementy muzyki tradycyjnej, klasycznej czy sakralnej odnajdują się w dialogu z awangardą, elektroniką czy eksperymentalnymi formami dźwiękowymi. Projekty prezentowane podczas Festiwalu KODY badają właśnie te „kody” tradycji, śledzą, w jaki sposób różne gatunki czerpią z dziedzictwa kulturowego, nadając mu nowy wymiar w XXI wieku – podkreśla Grzegorz Paluch, kurator programowy Festiwalu KODY.

Nie ma cyrku bez klauna. Clown Bartolini debiutował na Festiwalu Sztuki Cyrkowej w Warszawie

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY 2024. Co w programie?

W programie 16. edycji festiwalu KODY nie zabraknie zaskoczeń. W ciągu trwającego przez cztery dni wydarzenia zaplanowano łącznie 10 koncertów, z czego cztery premierowe, spotkania z artystami, a całość zakończy się Nocą Tańca.

Pierwszego dnia festiwalu, czyli 20 listopada, w klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Złotej w Lublinie wystąpi Radical Polish Ansambl z projektem „Nierozpoznana wieś”. Następnie zaprezentuje się francuski La Tempête pod kierownictwem Simona-Pierre'a Bestiona, który w ramach „Nocturnes: Hymny Bizantyjskie & Nieszpory Prawosławne” zaprezentuje połączenie starożytnych pieśni i tradycji prawosławnej, zaś dzień zakończy się spotkaniem i promocją nowego wydawnictwa pierwszej z gwiazd festiwalu.

W czwartek, tym razem na scenie w sali widowiskowej Opery Lubelskiej, w ramach KODÓW zaprezentują się: Sam Kowalski, Gary Gwadera z premierową suitą pt. „Daleko w Chicago. Suita Footberkowa” oraz słoweńskie trio Širom z projektem „The Liquified Throne of Simplicity”. Na zakończenie drugiego dnia festiwalu zaplanowano spotkanie z artystami i promocję kasety i VHS Gary'ego Gwadery.

Trzeci dzień KODÓW (22 listopada) zgromadzi uczestników w Sali Czarnej w Galerii Labirynt, a zaprezentują się przed nimi: Grzegorz Lesiak wraz z Rutami i Piotrem Damasiewiczem w premierowym projekcie pt. „Lemplugged”, który łączy tradycje łemkowszczyzny z muzyką improwizowaną.

„Zobaczymy także Klarę Lewis i Nik Colk Void, którzy w towarzystwie wizualizacji autorstwa Pedro Maii przedstawią „Full-On” (premiera polska) – unikalne połączenie eksperymentalnych dźwięków i wizualnych efektów. Wieczór zakończy solowy występ J "Mo'ong" Santoso Pribadi – indonezyjskiego szamana i twórcy instrumentów z odzysku” - zapowiadają organizatorzy festiwalu KODY.

Ostatni dzień tegorocznych KODÓW, czyli 23 listopada, również w przestrzeni Galerii Labirynt, rozpocznie się od premierowego koncertu Martyny Zakrzewskiej i Aleksandry Ołdak, które zaprezentują swoją interpretację „Sonat i Interludia” Johna Cage'a. Tego dnia na uczestników czekać będzie również debiut zespołu TAKKAK TAKKAK, a także występ J Mo’ong Santoso Pribadi. Ostatnim wydarzeniem będzie Noc Tańca, prowadzona przez Rodzinną Orkiestrę i Teatr Noiseband.

Godzinowy program Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY 2024

Godzinowy program Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY 2024 jest następujący:

20 listopada (środa):

  • godz. 18 – Radical Polish Ansambl (PL)
  • godz. 20 – La Tempête / Simon-Pierre Bestion (FR)
  • godz. 21:30 – Spotkanie z artystami / Premiera płyty RPA „Nierozpoznana Wieś”

21 listopada (czwartek):

  • godz. 18 – Sam Kowalski (PL)
  • godz. 19 – Gary Gwadera (PL)
  • godz. 20 – Širom (SI)
  • godz. 21:30 – Spotkanie z artystami / Premiera kasety i kasety VHS Gary’ego Gwadery „Daleko w Chicago. Suita Footberkowa”

22 listopada (piątek):

  • godz. 18 – Grzegorz Lesiak feat. Ruty & Piotr Damasiewicz (PL)
  • godz. 20 – Klara Lewis (SE) & Nik Colk Void (UK) + Pedro Maia (PT/DE)
  • godz. 21:30 – Spotkanie z artystami
  • godz. 22:30 – J „Mo'ong” Santoso Pribadi (ID)

23 listopada (sobota):

  • godz. 18 – Martyna Zakrzewska & Aleksandra Ołdak (PL)
  • godz. 20 – TAKKAK TAKKAK (ID/JP)
  • godz. 21:30 – Spotkanie z artystami
  • godz. 22:30 – Rodzinna Orkiestra i Teatr Noiseband (PL) – Noc tańca

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach festiwalu jest darmowy, ale obowiązują bezpłatne wejściówki, które są już dostępne! Osoby chętne mogą je pobrać za pośrednictwem strony  kicket.com.

Festiwal KODY w Lublinie. Wolontariusze poszukiwani!

Organizatorzy Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY 2024 w Lublinie poszukują wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc w przygotowaniu tegorocznego wydarzenia. Wszyscy zainteresowani taką formą uczestnictwa w festiwalu mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny pod tym linkiem.

Zobacz także: Festiwal Open City 2024 w Lublinie. Mamy zdjęcia!

Muzyczny ślad po Lubelszczyźnie. Kto jest związany z województwem lubelskim?

Pytanie 1 z 10
Kto śpiewa te słowa: „Tak dziwna to chwila brakuje słów”?
Lublin Radio ESKA Google News
Autor: