Autobusy wodorowe w Chełmie
Pierwsze dwa autobusy wodorowe dojechały do Chełma tuż po świętach wielkanocnych, we wtorek, 22 kwietnia, a pod koniec tygodnia jest ich już pięć. Chełmskie Linie Autobusowe poinformowały, że kolejna transza tych pojazdów pojawi się w czerwcu. Zgodnie z zapisami umowy zawartej w ubiegłym roku między miastem a spółką PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy, do końca 2025 r. flota komunikacji miejskiej w Chełmie ma się już składać z 26 zeroemisyjnych NesoBusów, które produkowane są w Świdniku.
Nowe, zakupione przez miasto ekologiczne pojazdy mają 12 metrów długości i mogą pomieścić łącznie ponad 90 pasażerów, przy czym miejsc siedzących jest 37. Autobusy te są napędzane zielonym wodorem i nie emitują spalin (z rury wydostaje się tylko destylowana para wodna). NesoBusy mogą się pochwalić zasięgiem do 450 km, a ich tankowanie zajmuje kwadrans.
Zielony transport miejski w Chełmie
Projekt dotyczący zielonego transportu miejskiego w Chełmie otrzymał ponad 100 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poza zakupem 26 autobusów wodorowych, inwestycja zakłada m.in. powstanie stacji tankowania wodoru przy ul. Chemicznej (jest już gotowa) i przebudowę zajezdni przy ul. Okszowej.
Chełm, jako jedno z nielicznych miast w Polsce, posiada darmową komunikację miejską. Niedługo stanie się też jedynym miastem w kraju, którego tabor w całości będzie się składał z autobusów wodorowych.
– Cieszę się, że jesteśmy świadkami nowego etapu rozwoju chełmskiej komunikacji – podsumował prezydent Chełma Jakub Banaszek w wideo opublikowanym w swoich mediach społecznościowych.
Pierwsza transza ekologicznych pojazdów, które już dotarły do Chełma, ma zacząć wozić pasażerów w ciągu najbliższych kilkunastu dni.
Zobacz także galerię: W Chełmie powstaje nowy stadion miejski. Mamy wizualizacje!
