- Polski uczeń zaczyna dzień od… oglądania filmów w telewizji lub komputerze, po szkole wychodzi z psem na spacer i czasami spotyka się ze znajomymi. Wieczory spędza w domu ze smartfonem w ręku i zamiast kolacji je słodycze. Często się nudzi i z wiekiem narastają u niego negatywne emocje. Wyniki ogólnopolskich badań „Dziennik codziennej aktywności dzieci i młodzieży” Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił na posiedzeniu prezydenckiej Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania – czytamy na stronie internetowej rzecznika praw dziecka (wpis z 28 kwietnia 2023 roku).
Ale nie tylko młodzież korzysta z telefonu komórkowego. W XXI wieku ze smartfona korzysta… praktycznie każdy – „od młodego po starego”.
- Obecność online zależy przede wszystkim od wieku, a wśród starszych respondentów również od poziomu wykształcenia. Korzystanie z internetu jest powszechne wśród osób poniżej 45 roku życia, a także niemal powszechne wśród badanych mających od 45 do 54 lat. Do grona internautów zalicza się ponad połowa osób mających od 55 do 64 lat i niemal połowa mających od 65 do 74 lat. Wśród starszych respondentów użytkownicy internetu stanowią niespełna jedną trzecią – czytamy z kolei w raporcie przygotowanym przez Centrum Badania Opinii Społecznej
ZOBACZ TAKŻE: Odłóż smartfon i żyj!
„Wyloguj się do życia”
W poprzedniej dekadzie XXI wieku „znani i lubiani” przez młodzież przyłączyli się do akcji, która miała zachęcić – przede wszystkim – młodych – do aktywnego życia, a nie tego wirtualnego. Początkiem owej kampanii społecznej był „Sokół”, warszawski raper.
- W rzeczywistości nie masz kilku żyć. Nie zdobędziesz kodów na nieśmiertelność. Twoje życie może okazać się tylko snem. Czy tak ciężko być sobą w dzisiejszych czasach? - mówił w nagraniu z 2013 roku Wojciech Sosnowski.
Do akcji kampanii przyłączyli się inni przedstawiciele polskiego świata muzyki – raper Ten Typ Mes, Stasiak – czy sportowcy: kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny
Choć problem uzależnienia od internetu i telefonu komórkowego dziś to największa bolączka naszego społeczeństwa, to dziś (szczególnie) traktujemy go z przymrużeniem oka. Dlaczego? 15 lipca obchodzimy Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Zobacz te memy, ale pamiętaj – życie to nie ekran smartfona, nie przewiniesz go palcem.