Spis treści
- World Architecture Festival – co to za konkurs?
- Dworzec metropolitalny w Lublinie z szansą na „architektonicznego Oscara”
- Dworzec Lublin to „najpiękniejszy dworzec w Polsce”?
- Dworzec Lublin laureatem nagród
World Architecture Festival – co to za konkurs?
World Architecture Festival to jeden z najważniejszych i największych międzynarodowych festiwali w branży architektonicznej, który odbywa się od 2008 roku. W ramach konkursu eksperci oceniają projekty oraz już wybudowane obiekty z całego świata, w podziale na poszczególne kategorie. Podczas finału autorzy najlepszych projektów architektonicznych, które zostały zakwalifikowane na tzw. „krótką listę” danej edycji festiwalu, prezentują je na żywo przed obradującym jury i publicznością. W tym roku wśród wyróżnionych w ten sposób obiektów w kategorii „Transport” znalazł się między innymi Dworzec Lublin, który powalczy także o główną nagrodę, czyli prestiżowy tytuł „World Building of the Year 2024”, określany mianem „architektonicznego Oscara”.
Dworzec metropolitalny w Lublinie z szansą na „architektonicznego Oscara”
„Miło nam poinformować, że nasz projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie został finalistą World Architecture Festival Awards 2024 w kategorii Transport! Na finałowej krótkiej liście znaleźliśmy się wśród najbardziej cenionych światowych pracowni, w tym Zaha Hadid Architects! Cieszymy się tym bardziej, że jury WAF Awards już wcześniej wyróżniło nasz projekt dla Lublina - było to w 2019 roku, kiedy koncepcja znalazła się w finale sekcji Future projects” – czytamy na facebookowym fanpage’u pracowni Tremend, która stoi za projektem dworca metropolitalnego w Lublinie. – „Pod koniec roku naszą realizację zaprezentujemy osobiście w Singapurze na World Architecture Festival 2024. Ponadto podczas wydarzenia arch. Magdalena Federowicz-Boule, założycielka naszej pracowni, zasiądzie również w jury nagrody INSIDE, którą organizatorzy WAF wręczają najlepszym projektom wnętrz”.
Finał tegorocznego World Architecture Festival odbędzie się 6-8 listopada w Singapurze. To właśnie wtedy poznamy tegorocznych zwycięzców poszczególnych kategorii oraz laureata głównej nagrody – World Building of the Year 2024. Poza lubelskim dworcem metropolitalnym na tzw. „krótkiej liście” finalistów tegorocznego festiwalu znalazły się jeszcze tylko dwa polskie obiekty: Fabryka Wody ze Szczecina, a także strefa restauracyjna Pedet z Wrocławia.
Dworzec Lublin to „najpiękniejszy dworzec w Polsce”?
Niejednokrotnie pisaliśmy już o tym, że dworzec metropolitalny w Lublinie zdobywa uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą. Niedługo po otwarciu, obiekt został przez niektórych okrzyknięty mianem „najpiękniejszego dworca w Polsce”. Przypomnijmy: jego budowa rozpoczęła się w styczniu 2021 r. i trwała do października 2023 (według pierwotnych założeń prace miały zakończyć się w lipcu 2022 r., jednak wykonawca inwestycji – firma Budimex – kilkukrotnie prosiła ratusz o przesunięcie terminu oddania), zaś pasażerowie mogą z niego korzystać od połowy stycznia 2024 r. Lubelski dworzec metropolitalny leży pomiędzy ul. Młyńską, Gazową i Dworcową (naprzeciwko stacji PKP Lublin Główny) i jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. W bryle budynku dominuje szkło i beton, a wyróżniają go przede wszystkim efektowne, ażurowe (inspirowane ludowymi wycinankami) słupy oraz dekoracyjne zadaszenia peronów. Na podziemnej kondygnacji znajduje się parking. Z kolei zarówno podróżni, jak i mieszkańcy miasta mogą korzystać z tarasu widokowego, który jest zlokalizowany na piętrze obiektu. W budynku Dworca Lublin wykorzystany został szereg ekologicznych rozwiązań, które mają sprawić m.in. to, że obiekt będzie samowystarczalny energetycznie. Powstała tu również tzw. „zielona ściana”, na której rośnie ponad 25 tys. roślin, a na placu wokół dworca zasadzono m.in. drzewa w donicach, trawy, byliny i krzewy. Za projekt lubelskiego dworca metropolitalnego odpowiedzialni są architekci z warszawskiej pracowni projektowej Tremend. Zbudowanie obiektu wraz z przebudową okolicznych dróg stanowi najważniejszą część projektu „Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Cała inwestycja pochłonęła ok. 340 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło blisko 194 mln zł.
Zobacz także, jak powstawał dworzec metropolitalny w Lublinie:
Dworzec Lublin laureatem nagród
Warto również przypomnieć, że Dworzec Lublin ma już na swoim koncie kilka prestiżowych wyróżnień. 5 lat temu również figurował na tzw. „krótkiej liście” nominowanych do nagrody World Building of The Year w ramach World Architecture Festival, który wtedy odbywał się w Amsterdamie. W 2020 r. projekt lubelskiego obiektu otrzymał nagrodę Real Estate Impactor, przyznawaną przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii „Innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni”, a dwa lata później został wyróżniony w konkursie PLGBC Green Building Awards w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”. Z kolei na początku 2024 r. Dworzec Lublin zwyciężył w konkursie „Property Design Awards 2024” w kategorii „bryła – obiekty publiczne”. Czy za kilka miesięcy do tej listy dołączy kolejne wyróżnienie? O tym przekonamy się na początku listopada.