Kolej Polregio

i

Autor: facebook / @POLREGIO

Duże utrudnienia na kolei. Odwołano 29 pociągów Polregio w województwie lubelskim

2022-05-05 11:11

W województwie lubelskim odwołano w czwartek 29 połączeń kolejowych obsługiwanych przez spółkę Polregio. Mieszkańcy, którzy korzystali z połączeń kolejowych muszą się uzbroić w cierpliwość. Na których trasach występuje najwięcej utrudnień oraz jakie są wyznaczone zastępcze trasy autobusowe dowiecie się z artykułu.

Strajk kolei Polregio na Lubelszczyźnie

W województwie lubelskim odwołano w czwartek 29 połączeń kolejowych obsługiwanych przez spółkę Polregio. Najwięcej utrudnień jest na trasie Lublin - Chełm. Dla części połączeń zapewniono zastępczą komunikację autobusową.

Rzeczniczka lubelskiego Polregio Zofia Dziewulska poinformowała PAP, że w czwartek zostało odwołanych 29 połączeń kolejowych.

„W tej chwili zastępcza komunikacja jest zapewniona dla 15 pociągów. Na wszystkich liniach są utrudnienia, ale najwięcej występuje na odcinku między Lublinem a Chełmem ze względu na to, że na tej trasie kursuje dużo pociągów” – przekazała Dziewulska.

Pociągi zostały odwołane również na odcinkach: Rejowiec – Chełm, Lublin – Parczew Kolejowa, Dęblin – Lublin, Szastarka – Lublin, Lublin – Lubartów. Zastępczą komunikację autobusową wprowadzono na odcinkach Szastarka – Lublin, Lublin – Parczew, Chełm – Rejowiec.

  • Pełny rozkład zastępczych połączeń autobusowych oraz informacje o utrudnieniach znajdziecie na stronie Polregio.

„Powodem tej sytuacji są znaczne absencje chorobowe drużyn pociągowych. W związku z pogotowiem strajkowym drużyny odmawiają pracy w godzinach nadliczbowych i dodatkowych służb, czyli trzymają się harmonogramu. W takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich pociągów” – wyjaśniła rzeczniczka. Jej zdaniem w piątek sytuacja może być podobna.

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio poinformował, że 16 maja we wszystkich zakładach spółki, poza centralą, zostanie przeprowadzony strajk generalny. Kolejarze domagają się podwyżek. Związki zawodowe w spółce chcą podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r.

Zarząd Polregio poinformował, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości to roczny koszt ok. 124 mln zł. W jego opinii oznaczałoby to stratę finansową dla spółki i utratę rentowności.