„Drogowcy” gotowi na zimę. Przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych ma pracować kilka tysięcy osób

i

Autor: Konrad Sławiński

NA DROGACH

„Drogowcy” gotowi na zimę. Przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych ma pracować kilka tysięcy osób

2024-10-16 13:02

670 pługów i 2,1 tys. pługosolarek. To m.in. te pojazdy mają zadać o bezpieczeństwo na drogach w trakcie tegorocznego sezonu zimowego.

„Do 1 listopada osiągniemy II stopień gotowości”

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała 15 października o gotowości na zbliżającą się zimę. A zaczynamy od I stopnia.

- I stopień gotowości do zimy oznacza mobilizację na poziomie 20 proc. na terenie całego kraju. Do 1 listopada osiągniemy II stopień gotowości, który oznacza mobilizację na poziomie 50 proc. Ostatni, III stopień gotowości to 100-procentowa mobilizacja, która nastąpi do 30 listopada – informuje GDDKiA.

GDDKiA przewiduje, iż na podstawie średniego zużycia soli z ostatnich 10 lat w sezonie zimowym 2024/2025 zużytych może zostać około:

  • 381 tys. ton soli drogowej
  • 2,6 tys. ton chlorku wapnia
  • 25 tys. ton materiałów uszorstniających
Zima wróciła do Zakopanego

Jakie są standardy utrzymania dróg? GDDKiA wyjaśnia

Drogi krajowe mają być utrzymywane w następujących standardach:

  • w standardzie I - około 5,5 tys. km 
  • w standardzie II - około 11,2 tys. km
  • w standardzie III - około 1,6 tys. km
  • w standardzie V - około 2,9 tys. km

ZOBACZ TAKŻE: Zima w Lublinie. Pierwsze opady śniegu w centrum miasta. ARCHIWALNE ZDJĘCIA!

- Plan utrzymania zakłada objęcie jednolitymi standardami całych ciągów drogowych oraz ich utrzymanie w czasie trwania całego sezonu zimowego. W przypadkach długotrwałego występowania skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych, w szczególności takich jak zawieje i zamiecie śnieżne czy długotrwałe burze śnieżne, niweczących efekty odśnieżania dróg, osiągnięcie i utrzymanie na drogach standardu docelowego może być utrudnione. Co za tym idzie, mogą zdarzyć się odstępstwa od przyjętych standardów ZUD – informuje GDDKiA.

Kierowco! Pamiętaj o oponie

W rozmowie z panem Maciejem - pracownikiem jednego z lubelskich warsztatów - zadaliśmy proste i kluczowe dla wielu kierowców w Polsce pytanie - Kiedy kupić nową oponę? Jej użyteczność to faktycznie pięć lat, jak możemy usłyszeć lub przeczytać?

- Opona może mieć maksymalnie pięć lat. Zgadzam się z pana opinią. Co dalej się z nią dzieje? W zależności od pory roku. Letnia opona staje się twarda. Podobnie jest z oponą przystosowaną do warunków zimowych – przyznaje pan Maciej.

Podkreśla również fakt, jak istotna jest wymiana opon w aucie „na czas”. - Jeśli nie wymienimy tych opon w terminie, bo pada śnieg lub mamy problemy z utrzymaniem trakcji, to polecam, by przyjechać do wulkanizacji wieczorem. Nie ma wtedy dużego natężenia ruchu.

Jesienno-muzyczny QUIZ! Kto tak pięknie śpiewał o złotej porze roku? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
„Pamiętasz była jesień”. Kto śpiewał ten utwór?