Dodatkowy urlop rodzicielski od 2024 roku
Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy przeprowadzono w Sejmie w ubiegłym tygodniu. Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały wówczas dla niego poparcie;
Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji. W środę Sejm w głosowaniu poparł ten wniosek. Za niezwłocznym przystąpieniem do drugiego czytania rządowego projektu głosowało 253 posłów, 155 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.
Tym samym Sejm przystąpił do drugiego czytania, podczas którego Lewica złożyła wniosek o niezwłoczne przejście do trzeciego czytania projektu, czyli do głosowania nad nim.
Za takim rozwiązaniem zagłosowało 240 posłów, jeden poseł był przeciw, 168 posłów wstrzymało się od głosu. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że głosowanie nad projektem, a wcześniej nad poprawkami zgłoszonymi podczas drugiego czytania, przeprowadzone będzie we środę w wieczornym bloku głosowań.
Na jakich zasadach nowy urlop dla rodziców?
W projekcie noweli Kodeksu pracy, przygotowanym w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zaproponowano wydłużenie urlopu macierzyńskiego rodziców wcześniaków.
W przypadku rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, będzie to maksymalnie 15 tygodni; dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji – maksymalnie osiem tygodni.
Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy między kolejnymi hospitalizacjami dziecka.
Komu przysługuje urlop rodzicielski na nowych zasadach?
Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.
Zmieni się także wysokość zasiłku macierzyńskiego w czasie dodatkowego urlopu – wyniesie on 100 proc. podstawy zasiłku.
Projekt jest odpowiedzią na petycję, która do ministerstwa wpłynęła w listopadzie 2023 r. Jej autorem była Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. Podpisy pod nią złożyło blisko 16 tys. osób.
Zobacz także: Pierwsze świąteczne iluminacje już świecą w Lublinie!