Zalew Miejski w Zamościu odzyskał czystość
Jeszcze niedawno woda w Zalewie Miejskim w Zamościu została uznana za nieprzydatną do kąpieli, co skutkowało natychmiastowym zakazem korzystania z obiektu. Organizator kąpieliska zobowiązany był do ustalenia przyczyn zanieczyszczenia i poprawy jakości wody. Po przeprowadzeniu działań naprawczych oraz uzyskaniu pozytywnych wyników badań, inspektor sanitarny cofnął zakaz. Obecnie woda w zalewie spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa, a mieszkańcy mogą znów cieszyć się letnim wypoczynkiem.
Złote Piaski w Kulikowie wolne od sinic
Kąpielisko w Kulikowie zostało wcześniej zamknięte z powodu zakwitu sinic – zjawiska powszechnego w czasie upałów. Sinice, choć mikroskopijne, mogą być groźne dla zdrowia, dlatego wprowadzenie zakazu było konieczne. Po ustąpieniu zakwitu i przeprowadzeniu odpowiednich badań, potwierdzono, że woda jest już bezpieczna. Gmina Sułów odwołała zakaz kąpieli, zachęcając jednocześnie do rozsądnego korzystania z kąpieliska i obserwowania ewentualnych zmian w jakości wody.
Stawy Echo w Zwierzyńcu znów dostępne dla turystów
Czasowy zakaz kąpieli objął także popularne wśród turystów Stawy Echo w Zwierzyńcu, położone na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Działania profilaktyczne i monitoring jakości wody przyniosły jednak oczekiwany efekt. Po analizie wyników i pozytywnej decyzji inspektora sanitarnego, kąpielisko ponownie zostało otwarte. Park Narodowy przypomina, że choć kąpiel jest już dozwolona, warto śledzić bieżące informacje o stanie środowiska.
Lato trwa – korzystajmy odpowiedzialnie
Otwarcie kąpielisk to dobra wiadomość, jednak służby sanitarne apelują o zachowanie ostrożności. Wysokie temperatury i intensywne użytkowanie zbiorników sprzyjają pogorszeniu się jakości wody. Przed każdą wizytą nad wodą warto sprawdzić aktualne informacje na stronach urzędów gmin i inspektoratów sanitarnych.
Lato wciąż trwa, a warunki do wypoczynku w regionie znów są sprzyjające. Pamiętajmy jednak – bezpieczeństwo nad wodą zależy także od nas.
Zobacz także: Z pnia znanego dębu wyrzeźbili tron! Na 625-lecie miasta