S19: MOP-y Radawiec i Zemborzyce

i

Autor: Łukasz Minkiewicz/GDDKiA Lublin MOP-y Radawiec i Zemborzyce

Dobre wieści dla kierowców. Na S19 między Lublinem a Rzeszowem działają już wszystkie MOP-y

2023-03-09 11:18

Kierowcy jadący drogą ekspresową S19 pomiędzy Lublinem a Rzeszowem mają już gdzie zrobić sobie przerwę w podróży. Na trasie oddano do użytku wszystkie Miejsca Obsługi Podróżnych. Są już także plany wybudowania przy niektórych z nich stacji paliw i punktów gastronomicznych.

Na około 130-kilometrowej ekspresówce działa już dziesięć par MOP-ów. Na każdym z nich do dyspozycji kierowców przeznaczono między innymi: toalety z prysznicami, pomieszczenia dla rodzica z dzieckiem, miejsca postojowe dla samochodów osobowych i ciężarowych, jezdnie manewrowe, wiaty piknikowe i place zabaw. W regionie od przełomu lutego i marca kierowcy mają do dyspozycji Miejsca Obsługi Podróżnych w Zemborzycach, Radawcu, Słodkowie, Obrokach i Rudniku.

„Wiosną będą jeszcze prowadzone przez wykonawców prace zaległe, jednak MOP-y będą funkcjonować bez przerwy” – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Lublinie.

Będzie gdzie zatankować?

Jednym z głównych postulatów kierowców podróżujących trasą S19 między Lublinem a Rzeszowem jest wybudowanie przy niej stacji paliw. GDDKiA poinformowało, że są takie plany.

Trzy pary MOP-ów będą rozbudowane o funkcje komercyjne: stacje paliw i obiekty gastronomiczne. Zrealizują je podmioty zewnętrze, które wygrają ogłaszane przez GDDKiA przetargi na dzierżawę” – czytamy w komunikacie.

Pod koniec ubiegłego roku GDDKiA podpisała już umowę z dzierżawcami MOP-ów w Obrokach (Wschód i Zachód). Aktualnie trwają prace projektowe prowadzące do uzyskania pozwolenia na budowę stacji paliw. Obiekty mają być gotowe do sierpnia 2024 r.

„W przypadku MOP-ów Janów Lubelski Wschód i Zachód (woj. lubelskie) oraz Jeżowe i Podgórze (woj. podkarpackie), które udostępniliśmy podróżnym w funkcji podstawowej wraz z oddaniem trasy głównej do użytku, będziemy powtarzać przetargi na dzierżawę. Dla MOP-ów na wysokości Janowa Lubelskiego takie przetargi ogłosiliśmy już trzykrotnie nie otrzymując ofert. W przypadku MOP-ów Jeżowe i Podgórze dwukrotnie nie wpłynęły oferty. Wkrótce ogłoszone zostaną kolejne postępowania” – podaje GDDKiA.

Do momentu otwarcia pierwszej stacji paliw w Miejscach Obsługi Podróżnych przy S19 kierowcy mogą tankować po uprzednim zjechaniu z ekspresówki na węzłach.

Zobacz także: