– Miasto Lublin od wielu lat wspiera i realizuje działania na rzecz integracji i dialogu międzykulturowego, przeciwdziałania mowie nienawiści czy promowania wartości otwartości i tolerancji. Stale współpracujemy w tych obszarach z organizacjami pozarządowymi, wspólnie uruchamiając kolejne procesy integracyjne i włączające. Działania te są szczególnie ważne dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a kolejne uchodźczynie i uchodźcy z Ukrainy stają się nowymi mieszkankami i mieszkańcami naszego miasta. Obecność ekspertek i ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej w Lublinie to efekt wspólnej polityki otwartości i włączania. Podejmowane w tym zakresie działania wpisują się w starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 oraz przyświecającą nam w aplikacji konkursowej ideę Re:union – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.
– W imieniu Komitetu Ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej Rady Europy (ADI-INT) dziękuję za zaproszenie do udziału w piątym spotkaniu Komitetu w pięknym Lublinie i możliwości poszerzenia wiedzy dotyczącej międzykulturowej podróży Waszego miasta na rzecz włączenia społecznego migrantek i migrantów oraz uchodźczyń i uchodźców. Lublin był jednym z pierwszych członków Sieci Miast Międzykulturowych Rady Europy i pierwszym polskim ośrodkiem, który do niej dołączył, wyznaczając drogę, którą podążają inne miasta z Polski. W ostatnich latach Lublin wdrożył dobre praktyki w zakresie polityki międzykulturowej na poziomie lokalnym, którymi podzieliliśmy się z miastami na całym świecie – mówi Thorsten Afflerbach, Dyrektor Wydziału Programów Integracyjnych i Antydyskryminacyjnych Rady Europy.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: „Militaria – Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu” 2024 w Targach Lublin