Dni, w których wierni kościoła katolickiego powinni przestrzegać postu jakościowego oraz ilościowego zostały określone w prawie kanonicznym. Mówią o tym w szczególności trzy kanony: 1250-1252. Wskazują one m.in. na to, że wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki w roku. Jedynym wyjątkiem są te, w które wypada jakaś uroczystość (święto). Post ścisły (zarówno jakościowy, jak i ilościowy) obowiązuje natomiast w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.
Kan. 1252 mówi natomiast o tym, kogo dokładnie obejmuje dany post:
„Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia (…)” – czytamy w prawie kanonicznym.
Czy w piątek po Wielkanocy można jeść mięso?
Biorąc pod uwagę powyższe wskazania, wielu wiernych może zastanawiać się, czy post obowiązuje ich także w piątek, który wypada po świętach wielkanocnych. Dzień ten wpisuje się bowiem w okres oktawy wielkanocnej, która trwa przez 8 dni: od Wielkanocy do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, która w tym roku przypada na 16 kwietnia. Cały ten tydzień traktowany jest jednak w kościele jako uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Tym samym oznacza to, że w pierwszy piątek po niedzieli wielkanocnej wiernych nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa.
Zobacz także galerię: Śniadanie wielkanocne Caritas w Lublinie
Polecany artykuł: