Szuflada, specjalna półka w kuchni, a może stylowy pojemnik? Każdy lublinianin ma swój patent na gromadzenie zużytych baterii. No właśnie, gromadzenie. A co z wyrzucaniem, gdy szuflada, półka czy nasz pojemnik na takie „śmieci” już się zapełnia? Jeśli wyrzucacie baterie lub akumulatory wprost do śmietnika… To lepiej się do tego nie przyznawajcie. I natychmiast zmieńcie swoje przyzwyczajenia!
Akumulatory i baterie są obecnie używane w wielu urządzeniach, zaś po wyczerpaniu mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. O ile wyrzucone wraz z odpadami komunalnymi potrafią skazić wody gruntowe, o tyle te zebrane selektywnie można bez problemu przetworzyć, zaś surowce, z których są wykonane, odzyskać i wykorzystać ponownie. Dzień Recyklingu Baterii to dobra okazja, by przypomnieć mieszkańcom, jak bardzo ważna jest segregacja odpadów i ich właściwe zagospodarowanie. Coraz większy udział selektywnie zbieranych odpadów oraz znaczące ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowisko to wyraz dbałości o środowisko naturalne, a tym samym własne zdrowie – mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Żeby zachęcić mieszkańców Lublina do częstszego oddawania zużytych baterii i akumulatorów (czym przyczyniamy się do ochrony środowiska), lubelski Ratusz organizuje specjalną akcję. W zamian za niepotrzebne nam baterie i akumulatory, dostaniemy gadżety i upominki od urzędników. Akcja odbędzie się w czwartek (09.09) przed siedzibą Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin (przy ul. Zana 38). Baterie można będzie tam zostawić od godz. 10:00 do 13:00.
Polecany artykuł:
Co w przypadku, jeśli nie możecie wtedy dostarczyć waszych baterii? Na co dzień możecie je wrzucić do specjalnych pojemników, których w mieście mamy aż 133. Listę ich lokalizacji znajdziecie na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin.
Baterie i zużyte akumulatory przenośne można oddać w stałych oraz mobilnych punktach przy okazji zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także wrzucić do kontenerów na odpady niebezpieczne.
Przypominamy, że Miasto Lublin prowadzi stale selektywną zbiórkę odpadów w tym: zużytych baterii, akumulatorów przenośnych przeterminowanych leków, a także odpadów niebezpiecznych i chemikaliów, sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz opon. Odpady te nie mogą być umieszczane w pojemnikach na frakcję zmieszaną – przypomina Monika Głazik z Urzędu Miasta Lublin.