Rzeka

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

zagrożenie

Czy Bug zagraża kościołowi? Rzeka płynie coraz bliżej zabytku w woj. lubelskim

2024-12-04 12:17

Kiedyś znajdował się około 30 metrów od rzeki, teraz ta odległość zdecydowanie się zmniejszyła. Zabytkowa parafia Podwyższenia Krzyża w Neplach coraz bliżej znajduje się wody. Zabytek z woj. lubelskiego jest zagrożony?

Rzeka porwie kościół?

O zagrożonych terenach przy rzece Bug mówi się już od pewnego czasu. Mieszkańcy Kuzawki, Krzyczewa i Pratulina walczą z postępującą erozją - leżącej na granicy Polski i Białorusi - rzeki Bug. Woda w tym miejscu zabiera rolnikom grunty, podmywa drogi, a teraz niebezpiecznie zbliża się do lokalnego zabytku, czyli drewnianej świątyni.

Drewniany kościół w Krzyczewie, pierwotnie unicka cerkiew, zlokalizowany jest na skarpie rzeki Bug, pomiędzy zabudową wsi a zespołem dworsko-parkowym. Nie wiadomo kiedy powstała budowla. Pierwsza cerkiew wzniesiona została w 1683 roku i służyła unitom do 1875 roku. Pod koniec XIX w. świątynię przejęli prawosławni, a w 1919 roku parafia rzymskokatolicka.

O coraz trudniej sytuacji tamtejszej parafii informowało „Radio Lublin”. Proboszcz kościoła obawia się, że woda może porwać budynek. Obecnie zabytek znajduje się niecałe 10 metrów od brzegu.

Lubelskie. Rowerzyści potrąceni w Krasnymstawie i Łukowie. Nagrania z monitoringu

Zabytkowy kościół w woj. lubelskim – co z nim dalej będzie?

– Rozmawiałem z konserwatorami. Jednym z pomysłów jest przeniesienie kościoła w trochę dalsze miejsce – mówi „Radiu Lublin” ksiądz Daniel Sałasiński, proboszcz parafii.

Na razie jednak są wprowadzane inne rozwiązania.

- Ze względu na podmywanie brzegów przez Bug wzmocniono fundamenty, wymieniono podwaliny i wypoziomowano świątynię. Konstrukcję zabezpieczono środkami owado i grzybobójczymi oraz oszalowano zrąb. Ze względu na katastrofalny stan zachowania wymieniono: więźbę dachową wraz z pokryciem, stolarkę okienną, zrekonstruowano sygnaturkę i ganek frontowy. W ostatnim etapie przeprowadzono konserwację wyposażenia i wnętrza – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swoim Facebooku.

Zastępca wójta gminy Terespol Bogdan Daniluk twierdzi, że montowanie bariery elektronicznej na granicy z Białorusią, które obecnie trwa, będzie mieć duży wpływ na pogłębiający się problem parafii.

Jednak Wody Polskie zaprzeczają, że zabytek jest zagrożony.

- Brzeg będziemy umacniali dopiero wtedy, jeżeli okaże się, że faktycznie ten kościół jest zagrożony. Poczekajmy cierpliwie na wiosnę, kiedy nastąpi zmiana stanu wody – mówił „Radiu Lublin” Tomasz Makowski, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie.

O swój zabytek bardzo dbają mieszkańcy lokalnych miejscowości. Wiązało się to z dużą wycinką drzew, gałęzi i tp.  Na ratunek zabytkowi ruszyli okoliczni mieszkańcy, którzy chwycili za grabie i łopaty, aby samodzielnie uprzątnąć teren.

Zobacz także: Klasztor dominikanów w Lublinie na starych zdjęciach