- Przede wszystkim warto się zapoznać z kartą charakterystyki danego produktu. Te oparte na alkoholach są z reguły bezpieczne - mówi Waldemar Ferschke, epidemiolog i wiceprezes lubelskiej firmy Medisept, produkującej środki do dezynfekcji. - Zawsze ostrożność jest pożądana jeżeli mamy dzieci i mogą one mieć kontakt z takim produktem. Środki do dezynfekcji należałoby przechowywać poza zasięgiem dzieci, tak żeby one nie miały do nich dostępu i używać ich tylko pod kontrolą u dzieci i przy dzieciach. Wtedy będziemy czuli się bezpieczni. Natomiast te produkty nie są ani zbyt zasadowe, ani zbyt kwaśne, żeby powodować poparzenia czy też martwicę.
W przypadku kontaktu ze śluzówkami, czyli gdy produkt do dezynfekcji dostanie się do oczu może je podrażnić. Wtedy najczęściej wystarczy je przemyć wodą.
- W karcie charakterystyki produktu są zawarte między innymi informacje toksykologiczne. Mogę powiedzieć na przykładzie mojego produktu, który jest mieszaniną dwóch różnych alkoholi. Taki produkt jest łagodny jeżeli chodzi o połknięcie, wdychanie, kontakt ze skórą, efekt rakotwórczy, mutagenny i szkodliwość na rozrodczość oraz efekt uczulający. - mówi Ferschke.
Pamiętajmy, zwłaszcza gdy mamy małe dzieci, które mogą dany produkt połknąć lub prysnąć nim sobie w oczy, aby zawsze zachowywać ostrożność i pomimo, że są to produkty bezpieczne trzymać je z dala od naszych maluchów. Gdy mamy do czynienia z nieznanym nam produktem, znajdźmy na stronie producenta kartę charakterystyki i dowiedzmy się jaki może mieć wpływ na nasz organizm.