280 metrów w przypadku trasy nie brzmi spektakularnie. Ale sytuacja natychmiast się zmienia, kiedy uświadomimy sobie, że przebiega 8-12 metrów pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta w Lublinie. Powstała po tym, jak połączono kilkanaście piwnic, które pamiętają jeszcze początki XVI w.
Lubelska Trasa Podziemna
Szlak stworzono w celach turystyczno-edukacyjnych.
– Spacer zabytkowymi piwnicami staromiejskimi, który już sam w sobie dostarcza wielu emocji, jest jednocześnie wędrówką w czasie pozwalającą odkryć przeszłość miasta. (…) Punktem kulminacyjnym podziemnej opowieści jest, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina (1719). Wizualizacja, nawiązująca do tradycji mechanicznych teatrzyków, została stworzona na podstawie obrazu, będącego pamiątką tamtych wydarzeń a znajdującego się w kościele ojców dominikanów – pisze Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN opiekujący się trasą.
Szlak łączy centrum władzy świeckiej – dawny ratusz, czyli dzisiejszy Trybunał Koronny – z centrum władzy boskiej, którym był nieistniejący dziś kościół św. Michała, którego ruiny można oglądać na Placu po Farze. Warto przypomnieć, że oba te miejsca mają jeszcze jedną cechę wspólną – opowiadają o nich legendy (o Trybunale Legenda o czarciej łapie, a o kościele Legenda o śnie Leszka Czarnego), których bohaterów wypatrzą bystre oczy spacerowiczów i spacerowiczek podziemną drogą.
Poza tym znajdują się tam fragmenty zabytkowej dekoracji kamienic. Zostały ułożone w lapidarium. Oprócz nich natkniemy się również na beczki, które mają symbolizować dawne funkcje pomieszczeń, z których dziś składa się trasa.
Lubelska Trasa Podziemna – zwiedzanie
Żeby wybrać się na spacer trasą w grupie zorganizowanej (powyżej 10 osób), konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna (81 534 65 70 ). Jeśli chcemy pokonać ją bez towarzystwa lub w mniejszym gronie, rezerwacja jest zalecana, ale obowiązkowa tylko w sezonie zimowym.
Zwiedzać można od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 16.00, natomiast w weekendy: 12.00, 14.00, 16.00, (17.00 od maja). Przeciętnie spacer trwa 40 min. Ceny biletów wahają się od 17 do 30 zł.