Część 1. Paleolit i neolit na Lubelszczyźnie. Najstarsze stanowiska archeologiczne i co na nich znaleziono. Czym są „krzemienice”?. Skąd pojawili się pierwsi rolnicy na Lubelszczyźnie? Jak grzebano zmarłych w tamtych czasach?
Część 2. Czym jest ciałopalenie? Jak mógł wyglądać obrządek grzebalny w neolicie i epoce brązu? Najważniejsze stanowiska na Lubelszczyźnie z tego okresu. Najciekawsze zabytki archeologiczne w okolicach Lublina. „Polskie megality”, czyli wielkie nasypy dla zmarłych. Do czego używano maku? Czym były „flasze z kryzą”?
Część 3. Epoka brązu na Lubelszczyźnie. Gdzie produkowano wyroby z brązu? Najważniejsze stanowiska z epoki brązu. Kurhany nad Zalewem Zemborzyckim. Co składano do grobów zmarłych? Co symbolizowały figurki ptaków?
Część 4. Gdzie znaleźć najważniejsze zabytki archeologiczne z Lubelszczyzny?
Po szczegóły zajrzyjcie na stronę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie - to właśnie tam można znaleźć m.in. publikacje z serii „Skarby z przeszłości”.
Część 5. Dlaczego warto wybrać studia archeologiczne? Można poznać Polskę i świat, wyjeżdżając na praktyki archeologiczne. Nowy kierunek studiów, czyli geo-archeologia.
Więcej o studiowaniu archeologii na UMCS znajdziecie pod tym adresem.
Zobaczcie także naszą galerię zdjęć: Upalny sierpniowy weekend w Lublinie