Co łączy Kielce, Radom i Lublin? Fakt, że mogą znaleźć się w jednym województwie! Co dalej z woj. lubelskim?

2024-08-12 19:50

Kielce, Radom i Lublin w jednym województwie? Taki pomysł pojawił się w raporcie „Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju” autorstwa dr Łukasz Zaborowski. Zaproponował on 4 warianty podziałów administracyjnych. Jedno z nich zakłada, że woj. lubelskie zupełnie zniknie z mapy.

Co łączy Kielce, Radom i Lublin? Fakt, że mogą znaleźć się w jednym województwie! Co dalej z woj. lubelskim?

i

Autor: www./zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay.com

Spis treści

  1. Jaki podział administracyjny kraju proponuje autor?
  2. Co będzie zamiast woj. lubelskiego?

Autor od samego początku twierdzi, że obecny układ województw jest „przypadkową hybrydą”, która pojawiła się w 1999 roku. Wiele miast w 1999 roku straciły status ośrodków wojewódzkich. Wśród nich był między innymi Zamość czy Tarnów.

- Takie nierówne traktowanie budzi poczucie krzywdy w kilku pominiętych ośrodkach - czytamy w raporcie.

Lubelskie. Tak wyglądała nocna burza

Jaki podział administracyjny kraju proponuje autor?

Zaborowski zaproponował 4 warianty koncepcji reform administracyjnych, jednak nie wskazał, który jego zdaniem jest optymalny. A oto one:

  • Wariant I "minimalny” - to powściągliwa korekta obecnego stanu rzeczy. Nie powstają w nim nowe jednostki. Ma miejsce ograniczenie rozległości województw największych na rzecz mniejszych.
  • Wariant II "umiarkowany” przewiduje uzupełnienie układu o województwa "jednoznacznie brakujące” w świetle standardów obecnego podziału.
  • Wariant III "równoważący” to dalej idące ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych na rzecz wieloośrodkowych województw "pozametropolitalnych”.
  • Wariant IV "makroregionalny” stanowi powrót do koncepcji dużych województw, opartych o wielkoskalowe układy osadnicze, w szczególności ośrodki metropolitalne. Jednak – w celu utrzymania równowagi sił – w tym wariancie największe ośrodki zostają pozbawione funkcji administracyjnych szczebla wojewódzkiego.

Co będzie zamiast woj. lubelskiego?

Zgodnie z jego założeniami ostatniego wariantu, w Polsce powinno istnieć 12 województw. Przykładowo, autor w jednym województwie umieścił Kielce, Radom i Lublin, nazywając je północnomałopolskim. Na mapie, według Łukasza Zaborowskiego, znalazły się też województwa mazursko-pomorskie, podlasko-mazowieckie czy wyodrębnione z pozostałej części Mazowsza województwo warszawskie. Najliczniejszym ludnościowo, w tej koncepcji, jest śląsko-częstochowskie, którego szacowana liczba mieszkańców wynosiłaby 4,7 mln.

- Makroregionalne jednostki, w liczbie 12, oparte są o wielkoskalowe układy osadnicze. Ich rdzeniami są ośrodki metropolitalne, uzupełnione na ścianie wschodniej miastami o znaczeniu ponadregionalnym. Zamysłem powołania dużych województw nie jest jednak wzmacnianie metropolii kosztem ośrodków drugorzędnych. Zachowaniu wieloośrodkowych struktur służy odebranie największym miastom funkcji administracyjnych szczebla wojewódzkiego - czytamy w raporcie.

Sam autor zaznacza jednak, że zaprezentowany powyżej wariant, powinien być wprowadzany stopniowo. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko koncepcja.

QUIZ geograficzny: Jak dobrze znasz województwo lubelskie?
Pytanie 1 z 20
Czy Tręby Stare leżą na Lubelszczyźnie?

Zobacz także: Dworzec metropolitalny w Lublinie. Tak prezentuje się w wakacyjnym słońcu

Listen on Spreaker.