Cmentarz dla zwierząt powstanie w Chełmie? Chce tego miejski radny

i

Autor: www.pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

zwierzęta

Cmentarz dla zwierząt w woj. lubelskim? W regionie pojawił się taki pomysł

2024-08-30 11:20

Jak informują lokalne media, radny Mariusz Kowalczuk postuluje, by w Chełmie powstało tak zwane grzebowisko, czyli specjalne cmentarzysko dla zwierząt. To byłoby pierwsze tego typu miejsce w woj. lubelskim. Nie jest to pierwszy taki pomysł w regionie.

Temat cmentarza dla zwierząt był kilkanaście lat temu „ogarniany” przez administratora schroniska dla zwierząt w Chełmie.

- Na naszym terenie jest jedna działka, która jest przeznaczona na grzebowisko – mówi portalowi Eska.pl Mirosław Blacha ze schroniska dla zwierząt w Chełmie.

Według informacji, do których dotarło Radio Lublin, radny Mariusz Kowalczuk, chce by rozważyć utworzenie takiego miejsca.

Zwierzęta w filmie Nic na siłę. Ta scena rozbawi Was do łez

– Chodzi o cmentarz dla małych zwierząt, czyli piesków i kotów. Wiadomo, że większość osób miało lub ma takie zwierzęta i problem jest, kiedy te zwierzęta odchodzą. Nie wiemy, co z nimi zrobić. Część osób stać na to, żeby skremować, ale dużo osób, na przykład emeryci czy osoby w ciężkiej sytuacji materialnej – im jest ciężko zapłacić za spalenie tych zwierząt – informuje RL.

W tej sprawie chcieliśmy skontaktować się z urzędem miasta w Chełmie. Niestety, bez efektu. Ale o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy lekarza weterynarii z powiatu puławskiego.

- Takie miejsca są na topie – mówi anonimowo. Jak dodaje: - Na pewno to rozwiąże problem zakopywania zwierzęcia, Bóg wie gdzie.

W Polsce jest kilkanaście cmentarzy dla zwierząt. Można je znaleźć na przykład w Gdańsku, Słupsku, Gorzowie Wielkopolskim czy Bydgoszczy.

 

ZOBACZ TAKŻE: Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota! Oto „mruczki” naszych Czytelników. DUŻO ZDJĘĆ!

Według medialnych doniesień pomysł na powstanie takiego cmentarza w woj. lubelskim pojawił się już w 2021 roku – informował wówczas Dziennik Wschodni. Miejscem pochówku dla zwierząt miał być Kraśnik. Niestety, od tego czasu sprawa nie ruszyła z miejsca, a właściciele zwierząt nadal nie mają, gdzie pochować swoich członków rodzin.

- Sprawa ucichła, nic się w tej kwestii nie dzieje, ale jest to bardzo dobry pomysł – przyznaje anonimowo radny z Kraśnika, który komentuje pomysł radnego z Chełma.

Co zrobić ze zwierzęciem po śmierci?

Pochówek psa na własną rękę w ogródku jest zabroniony w Polsce przez prawo i mówi o tym art. 162 §1 Kodeksu wykroczeń. Kara może być surowa, bo wynosić aż do 500 zł, jeśli zostanie nałożona przez sąd i 500 zł, gdy właściciel psa zostanie ukarany mandatem.

W przypadku śmierci domowego zwierzaka należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii, który wskaże tzw. podmioty usługowe: odbierające zwierzę bezpośrednio z domu lub pozostawić je w lecznicy weterynaryjnej, w przypadku posiadania przez nią warunków przechowania zwłok do czasu odbioru przez uprawniony podmiot.

Dodatkowo niektóre schroniska dla zwierząt prowadzą usługową zbiórkę zwierząt spoza schroniska, które następnie przekazują do utylizacji.

 

Jak dobrze znasz Polskę? Sprawdź swoją wiedzę w naszym QUIZIE geograficznym!

Pytanie 1 z 10
Które miasto leży w woj. wielkopolskim?