Temat cmentarza dla zwierząt był kilkanaście lat temu „ogarniany” przez administratora schroniska dla zwierząt w Chełmie.
- Na naszym terenie jest jedna działka, która jest przeznaczona na grzebowisko – mówi portalowi Eska.pl Mirosław Blacha ze schroniska dla zwierząt w Chełmie.
Według informacji, do których dotarło Radio Lublin, radny Mariusz Kowalczuk, chce by rozważyć utworzenie takiego miejsca.
– Chodzi o cmentarz dla małych zwierząt, czyli piesków i kotów. Wiadomo, że większość osób miało lub ma takie zwierzęta i problem jest, kiedy te zwierzęta odchodzą. Nie wiemy, co z nimi zrobić. Część osób stać na to, żeby skremować, ale dużo osób, na przykład emeryci czy osoby w ciężkiej sytuacji materialnej – im jest ciężko zapłacić za spalenie tych zwierząt – informuje RL.
W tej sprawie chcieliśmy skontaktować się z urzędem miasta w Chełmie. Niestety, bez efektu. Ale o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy lekarza weterynarii z powiatu puławskiego.
- Takie miejsca są na topie – mówi anonimowo. Jak dodaje: - Na pewno to rozwiąże problem zakopywania zwierzęcia, Bóg wie gdzie.
W Polsce jest kilkanaście cmentarzy dla zwierząt. Można je znaleźć na przykład w Gdańsku, Słupsku, Gorzowie Wielkopolskim czy Bydgoszczy.
ZOBACZ TAKŻE: Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota! Oto „mruczki” naszych Czytelników. DUŻO ZDJĘĆ!
Według medialnych doniesień pomysł na powstanie takiego cmentarza w woj. lubelskim pojawił się już w 2021 roku – informował wówczas Dziennik Wschodni. Miejscem pochówku dla zwierząt miał być Kraśnik. Niestety, od tego czasu sprawa nie ruszyła z miejsca, a właściciele zwierząt nadal nie mają, gdzie pochować swoich członków rodzin.
- Sprawa ucichła, nic się w tej kwestii nie dzieje, ale jest to bardzo dobry pomysł – przyznaje anonimowo radny z Kraśnika, który komentuje pomysł radnego z Chełma.
Co zrobić ze zwierzęciem po śmierci?
Pochówek psa na własną rękę w ogródku jest zabroniony w Polsce przez prawo i mówi o tym art. 162 §1 Kodeksu wykroczeń. Kara może być surowa, bo wynosić aż do 500 zł, jeśli zostanie nałożona przez sąd i 500 zł, gdy właściciel psa zostanie ukarany mandatem.
W przypadku śmierci domowego zwierzaka należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii, który wskaże tzw. podmioty usługowe: odbierające zwierzę bezpośrednio z domu lub pozostawić je w lecznicy weterynaryjnej, w przypadku posiadania przez nią warunków przechowania zwłok do czasu odbioru przez uprawniony podmiot.
Dodatkowo niektóre schroniska dla zwierząt prowadzą usługową zbiórkę zwierząt spoza schroniska, które następnie przekazują do utylizacji.