Na wieży chełmskiej cementowni jest sześć budek lęgowych dla pustułek. W dwóch z nich można podglądać życie ptasich rodzin – Cementowskich i Betonowskich. W pierwszej z nich są cztery jaja, a w drugiej pięć. Samice cały czas czuwają i wysiadują maluchy w oczekiwaniu na ich klucie się.
Życie chełmskich pustułek można oglądać tutaj.
Pustułki - ptak z rodziny sokołowatych
Pustułka (Falco tinnunculus) jest średniej wielkości ptakiem drapieżnym osiągającym rozmiary od 32 do 35 cm. Przedstawiciele obydwu płci mają jasnobeżowy spód ciała i są gęsto nakrapiane. Samica ma brązowe ubarwienie zewnętrzne, podczas gdy samiec jest bardziej rdzawy. Ponadto samiec wyróżnia się popielatą barwą głowy oraz ogona. Niezależnie od płci pustułki mają na ogonie czarną pręgę, która u samicy dodatkowo znajduje się w towarzystwie ciemnych prążków.
Do gniazdowania pustułki wybierają miejsca położone na dużych wysokościach. Ptaki te nie budują własnych gniazd, a na miejsca lęgu wykorzystują jedynie gotowe konstrukcje, np. opuszczone gniazda ptaków krukowatych, załomy i wnęki wysokich budynków lub nawet skrzynki na kwiaty na mało odwiedzanych balkonach.
W okresie zimowym część pustułek pozostaje w Polsce, inne samotnie lub w niewielkich grupach wędrują na południe Europy, lub do Afryki.
Zobacz także: Dwie samiczki i jeden samiec. Sokoły z Lublina już zaobrączkowane