Całe woj. lubelskie świeci się na pomarańczowo! W regionie czekają nas groźne burze i ulewy

i

Autor: unsplash.com/IMGW Zdjęcie ilustracyjne

pogoda

Całe woj. lubelskie świeci się na pomarańczowo! W regionie czekają nas groźne burze i ulewy

2024-09-13 14:26

Po ostatnich upałach przyszło mocne załamanie pogody. W całym kraju trwają przygotowania do ulewnych deszczów, które mogą skutkować nawet powodziami. W woj. lubelskim w weekend także czeka nas bardzo niebezpieczna pogoda. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla mieszkańców naszego regionu.

Ostrzeżenia drugiego stopnia dla woj. lubelskiego

- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 60 mm do 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad – czytamy w ostrzeżeniu wydanym przez IMGW.

Alerty drugiego stopnia są wydane dla wszystkich powiatów woj. lubelskiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc. Niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą się już pojawić w sobotę rano i potrwać do niedzieli wieczorem.

Ulewa w woj. lubelskim. Intensywne opady w Zamościu i Lublinie

Niż Boris namiesza w pogodzie w Polsce

Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, którym może towarzyszyć silny wiatr, zwłaszcza w południowej Polsce. Istnieje zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi – poinformował o północy z czwartku na piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ma to związek z wpływem niżu genueńskiego Boris.

Jak informuje IMGW, nad północnymi Włochami doszło do rozwoju ośrodka niskiego ciśnienia, którego centrum znajduje nad Niziną Padańską. W kolejnych godzinach niż będzie przemieszczał się na północ, przez rejon wschodnich Alp oraz Karpat, a w drugiej części nocy z piątku na sobotę dotrze do południowo-wschodniej części Polski, stopniowo się pogłębiając. Dalsza wędrówka niżu zostanie zablokowana przez rozległy wyż znad Rosji. Dodatkowo nad północno-zachodnią częścią Francji rozbuduje się kolejny ośrodek wysokiego ciśnienia, który doprowadzi do zwiększenia się gradientu barycznego nad południowo-zachodnią częścią Polski. Sytuacja przyczyni się do wystąpienia silnego wiatru z kierunków północnych oraz napływu ciepłej i wilgotnej masy powietrznej nad obszar kraju.

Zobacz także: Powódź błyskawiczna w Zamościu. Miasto powołało sztab kryzysowy