Borowik królewski – jak go rozpoznać? Za zerwanie tego grzyba grozi nawet 5 tys. zł kary!

i

Autor: unsplash.com

Borowik królewski – jak go rozpoznać? Za zerwanie tego grzyba grozi nawet 5 tys. zł kary!

2022-10-28 9:11

Polacy kochają zbierać grzyby. Jednak niektóre okazy lepiej zostawić w lesie. Do listy zakazanych grzybów, których nie można zbierać, należy borowik królewski. Jest on pod ścisłą ochroną w Polsce i Europie! Za zerwanie takiego grzyba może Ci grozić nawet 5 tys. kary!

Wyjście do lasu może skończyć się surowym mandatem! W jaki sposób? Musisz uważać na chronione grzyby! Jeden borowik królewski w koszyku może Cię kosztować nawet kilka tysięcy złotych. To bardzo rzadki okaz. Żeby nie mieć problemów lepiej tego grzyba zostawić w spokoju w lesie.

Borowik żółtobrązowy podgat. królewski - jak go rozpoznać?

Borowik królewski należy do jednego z większych gatunków borowikowatych. Największe okazy mogą mieć nawet 25 cm! Jednak najczęściej okazy tego grzyba mają od 10 do 20 cm. Posiada także typową dla borowików wielkość kapelusza dochodzącą od 8 do 20 cm.

Jego zamszowa skórka ma charakterystyczny różowoczerwony, krwistoczerwony lub purpurowoczerwony kolor. Dodatkowo występuje zmienne nasilenie barwy, tworząc różnokształtne plamki i żyłki.

Nóżki tego grzyba to bladożółte rurki, które z wiekiem nabierają cytrynowego, a następnie oliwkowożółtego koloru. Miąższ jest zwarty i jędrny, w jasnych kolorach tj. cytrynowy lub jasnożółty.

Borowik królewski jest jadalny i dobry w smaku.

Borowik królewski – gdzie występuje w Polsce?

Jest to na pewno gatunek ciepłolubny i wstępuje w zagajnikach, czy nawet miejskich parkach. Jeżeli rośnie w górach to raczej w tych niższych partiach.

W Polsce jest to bardzo rzadki rodzaj grzyba. Jeszcze niedawno jedyne stanowiska występowania były w południowo-wschodniej Polsce. Szczególnie tereny przysiółka Józefów k. Folusza na Pogórzu Jasielskim oraz na leśnych terenach wokół miasta Sanok. Duże stanowisko znaleziono także na Dolnym Śląsku na południe od Dobromierza. W 2022 r. znaleziono także owocniki koło miejscowości Kłonice i Siedmica na obszarze Parku Krajobrazowego Chełmy.

Borowik królewski – pod ścisłą ochroną

Borowik królewski jest jeden z zaledwie trzech gatunków borowików, które są pod ścisłą ochroną. Oprócz wspomnianego już grzyba pod ochroną jest także borowik szatański czy borowik korzeniasty.

Podobna sytuacja jest także w innych europejskich krajach, gdzie gatunek został umieszczony na tamtejszych listach grzybów zagrożonych, m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Szwajcarii, Estonii, Anglii, Holandii i Słowacji. Jako gatunek lokalnie rzadki został uznany także w amerykańskich stanach Kalifornia, Oregon i Waszyngton.

- Pozyskanie choćby jednego owocnika wiązałoby się ze znaczną szkodą dla środowiska i mogłoby mieć wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony tego gatunku. W związku z tym zbierający może zostać ukarany grzywną w wysokości 5 tysięcy złotych” – powiedział Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych w rozmowie z „Faktem”.

Kary za zbieranie chronionych grzybów

W polskich lasach znaleźć można wiele grzybów, które objęte są ścisłą ochroną. Kary za tego typu zbiory określa ustawa o ochronie przyrody Art. 127, a brzmi ona następująco:

„Kto, wbrew przepisom ustawy, wchodzi w posiadanie okazów roślin, zwierząt, grzybów objętych ochroną gatunkową w liczbie większej niż nieznaczna, w takich warunkach lub w taki sposób, że ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.”