Ból brzucha, gorączka? Gdzie się udać po pomoc w święta? Lubelski NFZ wyjaśnia

i

Autor: Konrad Sławiński

ZDROWIE

Ból brzucha, gorączka? Gdzie się udać po pomoc w święta? Lubelski NFZ wyjaśnia

2024-12-23 10:45

„Choroba nie wybiera” – przyznaje lubelski oddział NFZ. Gdzie się udać, jeśli w trakcie świąt będziemy musieli skorzystać z opieki medycznej? Znamy szczegóły.

Kto nam udzieli pomocy w święta?

Jak przyznaje Magdalena Musiatowicz z Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie pełnią dyżurów całodobowych.

- Jeśli jednak nagle zachorujesz lub ktoś z Twoich bliskich będzie potrzebował opieki medycznej – w noce i w dni wolne od pracy pomocy udzieli Ci: placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, szpitalny oddział ratunkowy (SOR),pogotowie – wyjaśnia.

Jak dodaje, „Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotna (POZ), zapewnia pomoc poza godzinami pracy przychodni POZ”.

A z niej możesz skorzystać, gdy:

  • nagle zachorujesz
  • nagle pogorszy się Twój stan zdrowia, ale nie masz objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia
  • zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
  • obawiasz, że czekanie na otwarcie Twojej przychodni sprawi, że Twój stan zdrowia bardzo się pogorszy
Tak wygląda teraz dom bydgoskich Griswoldów

- Placówki nocnej i świątecznej opieki dyżurują poza godzinami pracy lekarza POZ, czyli w dni powszednie od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w święta i dni wolne od pracy. Pomoc otrzymasz bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego – wyjaśnia lubelski NFZ. I dodaje: - W ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej otrzymasz poradę lekarską, zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki. Jeżeli występują wskazania medyczne, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie oraz E-recepty na potrzebne leki.

Na terenie województwa lubelskiego znajduje się 27 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Ich wykaz znajduje się pod tym adresem.

- Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego pacjent będzie przyjęty w każdej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, do której się zgłosi. Bez względu na to, czy jesteśmy w swoim domu czy w gościach, wybieramy z listy placówkę, do której najwygodniej jest nam dotrzeć i tam jedziemy do lekarza – mówi Magdalena Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelskiego OW NFZ.

Izby przyjęć i SOR-y

W województwie lubelskim jest 17 SOR-ów i 22 izby przyjęć. - W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych) pomocy udzielają izby przyjęć oraz SOR, czyli szpitalne oddziały ratunkowe. W takich sytuacjach, pacjent jest przyjmowany bez skierowania.

- W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia. Personel medyczny przeprowadza tzw. triaż, czyli ocenia stan zdrowia danej osoby. W pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci, których stan jest najcięższy. Z tego powodu, czas oczekiwania na konsultację na SOR może być długi – puentuje Magdalena Musiatowicz.

Polskie i zagraniczne świąteczne hity. Znasz je na pewno, ale czy wiesz kto je śpiewa? QUIZ
Pytanie 1 z 9
Kto śpiewa ten utwór: Last Christmas?