Do badań i konsultacji mogą się zgłosić osoby między 18. a 65. rokiem życia, którym dokuczają bóle stawów, mięśni, obrzęki lub sztywność, ale u których wcześniej nie zdiagnozowano RZS.
- Te osoby, dzięki szybkiej ścieżce diagnostycznej, po wizycie u lekarza rodzinnego, będą miały konsultacje z naszymi specjalistami - mówi nam Katarzyna Bublewicz-Guzy z Ośrodka Wczesnej Diagnostyki Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej SPSK4.
Badania są bezpłatne. Nie jest potrzebne skierowanie. Po szczegółowych konsultacjach zlecane są dodatkowe testy laboratoryjne lub badania obrazowe. - Jeśli jest oczywiście taka potrzeba. Po dwóch wizytach pacjent będzie wiedział, czy ma rozpoznane RZS, czy inną chorobę reumatyczną, wówczas kontaktujemy się z jego lekarzem rodzinnym, aby wiedział, w jaki sposób dalej mu pomóc - dodaje Bublewicz-Guzy.
Na badania mogą się zgłaszać mieszkańcy województw: lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Szczegóły i numery kontaktowe na stronie SPSK4.
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna. Jako schorzenie przewlekłe ma charakter postępujący. Nieleczona i późno wykryta może doprowadzić do inwalidztwa, a nawet śmierci.
Polecany artykuł: