Misja projektu jest jedna: popularyzowanie wiedzy na temat neuroróżnorodości. Pomoże w tym dostęp do minisłowniczka z najpotrzebniejszymi pojęciami, m.in. stimowanie, dyspraksje i echolalia. Ale wymiar edukacyjny nie sprawi, że nie zdarzą nam się zachwyty i wzruszenia. "Piosenka inna niż wszystkie" to zbiór wielu zdjęć, filmów i instalacji, które opowiadają jedną historię: codziennego życia Magdy Szubielskiej i Radosława Bułtowicza oraz ich ośmioletniej córki Maliny Bułtowicz.
– Realizacja tej wystawy jest dla mnie rodzajem autoterapii. Pozwala mi to spojrzeć na moją pełną wyzwań codzienność jak na film, w którym oglądając samą siebie, nabieram dystansu – pisze Szubielska.
Autyzm to nie jest doświadczenie, które może mieć każdy, ale każdy może zobaczyć, jak przeżywa go Magda.
– Wystawa pokazuje nasze życie rodzinne takim, jakie ono jest, bez zbędnego upiększania. To tak jakbyśmy zaprosili kogoś do domu czy na wakacje i powiedzieli "czuj się jak u siebie, rozsiądź się na kanapie po dziadku i obserwuj". Ta kanapa sama w sobie jest ciekawa, bo jest elementem historii rodzinnej. Do tej pory pamiętam, jak mój dziadek ucinał sobie na niej popołudniową drzemkę. Później kanapa znalazła się u nas i była częścią naszej codzienności. To w niej chowamy przeróżne rzeczy, których Magda chce się pozbyć z przestrzeni, aby trochę uporządkować nasz domowy krajobraz. Gdy zajrzymy do środka, zobaczymy wiele naszych osobistych przedmiotów. Każdy z nich mówi dużo o tym, kim jesteśmy – opowiada Radosław Bułtowicz.
Codzienność osób w spektrum autyzmu to m.in. niezrozumiałe normy społeczne, nieuniknione rozmowy z ludźmi i trudne do zniesienia hałasy. Będzie można dowiedzieć się, jakie to wywołuje emocje u Magdy, ponieważ prace ubogaca intymnymi opisami, które przypominają pamiętnik.
Osobami kuratorskimi wystawy są Krystian Kamiński i Agata Sztorc-Gromaszek. Otwarcie nastąpi w piątek 13 stycznia o godz. 18. Zobaczyć ją w Galerii Labirynt będzie można do 31 marca od wtorku do niedzieli w godz. 12-19.
Polecany artykuł: