Nowe kierunki na Politechnice Lubelskiej

i

Autor: Politechnika Lubelska

Uczelnie

Będą uczyć sztucznej inteligencji. Politechnika szuka studentów na unikatowy kierunek

2023-05-16 11:32

To mają być studia przyszłości. Sztuczna inteligencja w biznesie na Wydziale Zarządzania oraz energetyka na Wydziale Inżynierii Środowiska to nowe propozycje Politechniki Lubelskiej na rok akademicki 2023/2024.

Lubelska uczelnia techniczna uruchomiła właśnie rekrutację. W tym roku politechnika proponuje dwie nowości: unikatową sztuczną inteligencję w biznesie oraz przyszłościową energetykę.

Nowe kierunki to połączenie wiedzy eksperckiej naszych naukowców z doświadczeniem i umiejętnościami praktyków – mówi prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej prof. Paweł Droździel.

Sztuczna inteligencja to pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych tego typu fakultetów w Europie.

Tak nowoczesnego i optymalizowanego pod kątem zastosowań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego kierunku nie ma żadna inna uczelnia w kraju – zaznacza dr Bartosz Przysucha prodziekan Wydziału Zarządzania.

Łączy on dwa relatywnie odległe obszary wiedzy – wiedzę o metodach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji z wiedzą z zakresu zarządzania organizacją, w szczególności dotyczącą procesów i źródeł danych występujących w przedsiębiorstwie – dodaje prodziekan.

W programie znajdują się m.in. zarządzanie związane z produkcją, logistyką, marketingiem, projektami, ekonomia oraz rachunkowość i finanse, ale także matematyka i statystyka.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w przetwarzaniu mowy i komunikacji czy logistyce – słyszymy. – Można to porównać do tego, jak się kształci mechaników samochodowych, którzy mają się znać na samochodach. My wkrótce będziemy kształcić kierowców rajdowych. Mam nadzieję, że niedługo w najlepszym ośrodku w Polsce, i w biznesie – dodaje dr Przysucha.

Absolwenci będą mieli szansę pracować jako menadżerowie oraz specjaliści z zakresu wdrażania rozwiązań sztucznej inteligencji.

Drugą propozycją jest energetyka. Jak informuje uczelnia, pomysłem uruchomienia kierunku była m.in. analiza rynku pracy. – I odpowiedź na zapotrzebowania pracodawców – podkreśla prof. Beata Kowalska, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska.

Energetyka jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów i przewiduje się, że do roku 2030 transformacja energetyczna ma doprowadzić do powstania w Polsce ok. 300 tys. nowych miejsc pracy w tym obszarze. Aż ok. 80 proc. pracodawców z tej branży planuje rekrutację – mówi prof. Kowalska.

Studenci będą uczyć się praktycznie. Poznają najnowsze spojrzenie na zagadnienia energetyczne. - Ponad 50 proc. zajęć będzie miała charakter praktyczny. To laboratoria i zajęcia projektowe związane z wytwarzaniem, przesyłem, magazynowaniem i konwersją energii – opisuje prof. Zbigniew Suchorab z Wydziału Inżynierii Środowiska.

W sumie do wyboru jest 26 kierunków. Tylko na studiach stacjonarnych I stopnia wolnych jest prawie 2100 miejsc.