W 1948 roku powstała Stacja Krwiodawstwa
Pierwszą stację krwiodawstwa utworzył przy ul. Krakowskie Przedmieście 57 w Lublinie dr Cyprian Chromiński we współpracy z dr Eugeniuszem Kornasem.
- W roku 1949 kierowanie stacja przejął dr Feliks Witkowski. W 1951 roku Stacja Krwiodawstwa została przejęta komisyjnie przez Ministerstwo Zdrowia a dyrektorem został dr Tadeusz Węgrzecki. W niedługim czasie Stacja Krwiodawstwa przeniesiona została do budynków przy ul. I Armii Wojska Polskiego 8, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Przez dr Tadeusza Węgrzeckiego Wojewódzka Stacja Krwiodawstwa w Lublinie kierowana była do 1971 roku – czytamy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.
Dlaczego oddaje się krew? „Chciałem pomóc ludziom”
- Jeśli oddałeś co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników (w przypadku kobiet jest to 5 litrów), możesz uzyskać tytuł oraz odznakę honorową „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” – wynika z danych opublikowanych na stronie resortu zdrowia.
Jednym z tych, którzy już teraz mają status „zasłużonych” jest pan Franciszek. - Chciałem pomóc ludziom. Nie myślałem o profitach, bo wtedy było zapotrzebowanie. Cały czas ją oddaję. Co chwilę, przychodzą SMS-y i zapraszają na oddanie – przyznaje.
ZOBACZ TAKŻE: Akademicki Jarmark Świąteczny 2024 na UMCS w Lublinie
Profity dla honorowych dawców krwi
Do lubelskiego ratusza wpłynęła interpelacja ws. „wprowadzenia profitów dla honorowych dawców krwi.
- Oddawanie krwi to niezwykle szlachetna forma pomocy, która ratuje życie i zdrowie wielu osób. Honorowi dawcy krwi poświęcają swój czas i dzielą się bezcennym darem, jakim jest krew, a my jako społeczność powinniśmy okazać im wdzięczność i wsparcie – przyznaje radna Kamila Florek.
O co apeluje radna?
- Bezpłatne parkowanie przy Centrum Krwiodawstwa:Każda osoba oddająca krew mogłaby korzystać z darmowego parkowania na wyznaczonych miejscach w pobliżu Centrum Krwiodawstwa. Ułatwiłoby to organizację oddawania krwi i stanowiło realne wsparcie dla dawców
- Miesięczne benefity za oddanie krwi: Każda osoba, która oddała krew, miałaby możliwość wyboru jednej z opcji
- Miesięczny bilet komunikacji miejskiej za darmo,
- Miesiąc darmowego parkowania w strefie płatnego parkowania w mieście
- Takie rozwiązania byłyby symbolicznym wyrazem uznania dla dawców krwi i zachętą dla kolejnych osób do włączenia się w tę niezwykle ważną działalność. Wierzę, że wsparcie honorowych dawców krwi przyczyni się również do poprawy funkcjonowania systemu krwiodawstwa i zdrowia publicznego w naszym mieście - przyznaje.
- Jak dla mnie? Bardzo fajna sprawa. Warto oddawać krew i pomagać ludziom. Ciebie to nic nie kosztuje. Mam w planach dalsze oddawanie krwi, bo ta krew może być mi, kiedyś potrzebna. Nigdy nie wiadomo, kiedy ta krew będzie potrzebna właśnie tobie – puentuje pan Franciszek.