Urban art to sztuka uliczna, pojawiająca się głównie w przestrzeni miejskiej, która od kilku lat stanowi ważny element sztuki współczesnej. To właśnie dzieła z tego nurtu możecie już zobaczyć w Lublinie na ekspozycji „Impact Factor”.
– Wystawa, którą dla Państwa dzisiaj przygotowaliśmy wydaje mi się pod kilkoma względami wyjątkowa. Pierwsza wyjątkowość polega na tym, że często, gdy wystawa jest przygotowywana, to jest ona robiona dla artysty, dla rozwiązania pewnego problemu, a to jest wystawa, która została stworzona dla Państwa. Po to, żebyście mogli poobcować u nas, w Lublinie, w Polsce, po raz pierwszy z pracami, które nigdy wcześniej nie były prezentowane – mówił podczas sobotniego wernisażu wystawy Cezary Hunkiewicz z Brain Damage Gallery w Lublinie. I kontynuował: – Drugi unikat tej wystawy to to, że są tu jedne z najnowszych prac najważniejszych artystów na świecie.
W Brain Damage Gallery w Lublinie od 10 grudnia można podziwiać prace kilkunastu gwiazd urban artu. I choć dla wielu odwiedzających największym magnesem jest zapewne dzieło Banksy’ego, to warto zwrócić uwagę także na pozostałe prace.
– Banksy nie jest jedynym punktem tej wystawy. Każdy z artystów jest osobną historią wartą opowiedzenia, ale wszystkich artystów tutaj łączy jeden element: pewna przełomowość, nie tylko dla sztuk wizualnych, ale i dla kultury współczesnej w ogóle. Mamy Damiena Hirsta, mamy człowieka, który rewolucjonizuje sztukę w Japonii, czyli Takeru Amano, mamy Kawsa, czyli chyba najpopularniejszego projektanta na świecie – wyliczał Hunkiewicz.
Oprócz już wspomnianych artystów na „Impact Factor” znajdziecie także dzieła Evola, Tomasza Górnickiego, Invadera (po raz pierwszy w Polsce), Jana Kalaba, Cleona Petersona czy Rammellzee’a.
– Mamy tutaj naprawdę dużą różnorodność i same gwiazdy, serdecznie zapraszam do obejrzenia tych prac – zachęcał w trakcie wernisażu prof. Mariusz Drzewiński, zastępca dyrektora ds. kulturalnych w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Wystawę „Impact Factor” można podziwiać w Brain Damage Gallery (budynek Centrum Spotkania Kultur – wejście od ul. Skłodowskiej) do 30 grudnia br. w godzinach pracy placówki. Wstęp jest bezpłatny!