Spis treści
Graffiti i mural. Co je różni?
Jest różnica między graffiti a muralem. Ten pierwszy to przede wszystkim litery – To taka sztuka liternictwa – wyjaśnia AeroMat. Jak dodaje: - Graffiti jest niekomercyjne. Powstaje w wyznaczonych miejscach, co jakiś czas jest zamalowywane. To taka żywa galeria.
Za przykład graffiti może posłużyć mur toru wyścigów konnych na warszawskim Służewcu, gdzie powstają „obrazki” grafficiarzy z całego świata.
Jak powstaje graffiti? To czasami skomplikowany proces – chodzi o otrzymanie zgody. Co istotne, graffiti powstaje na koszt autora. - Czasami ścianę trzeba odpowiednio przygotować do malowania, obskrobać, zamalować emulsją. I dopiero malujesz sprayami, a te są drogie. W efekcie ściana otrzymuje nowy blask, tak to ujmę – przyznaje AeroMat.
Ten drugi kawałek sztuki musi spełnić kilka warunków. - Mural to bardzo monumentalne dzieło, musi spełnić wymogi wielkościowe. Generalnie murale można podzielić na dwie kategorie: artystyczne i komercyjne – mówi portalowi Eska.pl.
Artysta – grafficiarz
AeroMat pochodzi z Lublina. Maluje od 24 lat. Jego prace można zobaczyć w lubelskiej przestrzeni miejskiej. - Interesowałem się kulturą hip-hop. Jeździłem na deskorolce, ale ostatecznie wybrałem malowanie. Zaczynało się od prac na płotach, w zeszytach w szkole. Warto zaznaczyć, że takie zajęcie nie było popularne, gdy zaczynałem. Nie było internetu, nie było jak kupić farb czy zobaczyć prace innych by się zainspirować – przyznaje.
Dla przykładu: jest współautorem ekologicznego muralu, który powstał na hali Kom-Eko przy ulicy Metalurgicznej 9b.
Artysta-grafficiarz. AeroMat z Lublina tworzy murale w miejskiej przestrzeni!
- Inicjatorem projektu była firma Ekopak, wchodząca w skład grupy Kom-Eko. Mural o powierzchni 1 200 m² jest najprawdopodobniej największą taką realizacją graficzną w województwie lubelskim – informowała firma w 2022 roku.
AeroMat jest również autorem muralu na ścianie budynku Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Na swoim koncie ma również pracę w iście patriotycznym stylu, która nawiązuje do bohaterów powstania styczniowego (pracę można zobaczyć na ścianie budynku przy ulicy Wiercińskiego).
- Skontaktowała się ze mną pani z fundacji „Łabędź”, że chcą by powstał mural dotyczący bohaterów powstania styczniowego. Przedstawiłem różne projekty. Ostatecznie wybrany został ten, który możemy zobaczyć na tej ścianie – wyjaśnia artysta.
Jak technicznie powstaje taki mural? Zaczyna się od przygotowania ściany. - Jeśli jest brudna to trzeba ją umyć. Później zrobić podkład, zagruntować. Większą powierzchnię wypełniłem agregatem, a resztę malowałem sprayem i aerografem. Detale natomiast były malowane pędzelkiem. Jego wykonanie trwało około dwóch tygodni – przyznaje AeroMat. Jak dodaje: - Mural może kosztować od 10 do 60 tys. zł. a nawet i więcej. Wszystko zależy od formatu i projektu – przyznaje AeroMat. Jak dodaje: - Ludziom generalnie podobają się te prace. Ich odbiór jest dobry.