Archeologowie spotkają się na UMCS w Lublinie. Będą dzielić się najnowszymi badaniami

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/JamesDeMers Archeologowie spotkają się na UMCS w Lublinie. Będą dzielić się najnowszymi badaniami

Wiadomości

Spotkanie archeologów na UMCS w Lublinie. Będą dzielić się najnowszymi badaniami

2025-05-28 11:40

29 i 30 maja na UMCS odbędzie się jubileuszowa XL Lubelska Konferencja Archeologiczna. To najdłużej organizowane wydarzenie tego typu w Polsce, skupiające archeologów z kraju i zagranicy. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo powody do świętowania są dwa 40-lecie konferencji i 80 lat archeologii na UMCS.

Lubelska Konferencja Archeologiczna współorganizowana jest przez Muzeum Narodowe w Lublinie z Instytutem Archeologii UMCS. Po raz pierwszy miejscem obrad będzie siedziba Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

W programie przewidziano kilkadziesiąt referatów przede wszystkim z Polski, ale także z zagranicy. Wystąpienia będą dotyczyć zarówno wyników najnowszych badań wykopaliskowych, jak i zagadnień problemowych. Mamy też zaplanowaną sesję posterową dla krótszych prezentacji. Choć temat przewodni to oczywiście archeologia, nie zabraknie przedstawicieli nauk wspierających: geografii, biologii czy chemii, z którymi od lat współpracujemy w ramach interdyscyplinarnych projektów. Zakres tematyczny będzie bardzo szeroki od paleolitu po czasy II wojny światowej. Część wystąpień będzie dotyczyć także nowoczesnych technologii, takich jak dokumentacja 3D czy zastosowanie cyfrowych metod w analizie stanowisk i znalezisk. Każdy zainteresowany przeszłością z pewnością znajdzie coś dla siebie - mówi profesor Marcin Szeliga zastępca dyrektora Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie.

Wyniki swoich prac ma przedstawić m.in. zespół, który zajmuje się badaniami w okolicach budowy trasy S17 i obwodnicy Chełma.

My jako środowisko naukowe jeszcze nie mamy pełnego obrazu, bo autorzy badań nie zdążyli nawet opracować wszystkich materiałów. Często prasa dociera tam szybciej niż archeolodzy. W ubiegłym roku podczas konferencji w Sandomierzu zaprezentowano jedynie szczątkowe informacje. W tym roku zespół prowadzący badania przedstawi już pierwsze wyniki. Z tego, co wiemy, osada znaleziona w tym miejscu jest wyjątkowa, choć takich wyjątkowych osad w regionie nie brakuje. Lubelszczyzna to obszar niezwykle atrakcyjny z punktu widzenia pradziejowego osadnictwa: wyżyny lessowe, bardzo żyzne gleby, świetna sieć hydrograficzna i zróżnicowany krajobraz. To wszystko stanowiło atut dla społeczności, które się tu osiedlały - dodaje profesor Szeliga.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Start jutro o godzinie(29.05) 9 na Sali Rady Wydziału Historii i Archeologii UMCS.

Zobacz naszą galerię zdjęć: Szczątki kolejnych sześciu osób na Górkach Czechowskich w Lublinie

Lubelskie: Trwa budowa drogi S19 Lubartów-Lublin
Lublin Radio ESKA Google News